fallback

Путин предложи ръководителя на данъчната служба Михаил Мишустин за премиер

По-рано днес руският президент изненадващо замени дългогодишния си министър-председател Дмитрий Медведев и призова за конституционни промени

19:23 | 15.01.20 г.

Новият премиер на Русия Михаил Мишустин. Снимка: EPA/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин номинира малко известния ръководител на Федералната данъчна служба на Русия Михаил Мишустин за нов премиер на страната, съобщи Кремъл, цитиран от Ройтерс и Bloomberg.

По-рано днес Путин замени дългогодишния си премиер Дмитрий Медведев и призова за обхватни конституционни промени. Някои анализатори видяха в хода опит на руския лидер да се задържи на власт и след края на настоящия си мандат през 2024 г.

Промяната шокира дори някои високопоставени руски ръководители, като председателят на долната камара на парламента прекъсна среща със законодателни лидери, за да потвърди новината, съобщава Bloomberg, като се позовава на запознат източник. Ходът се случи, след като Путин очерта редица предложения за конституционни промени в обръщението си към нацията днес, целящи да засилят ролите на парламента и други държавни органи.

Мишустин е известен като технократ, който въведе компютърни системи в данъчната агенция в опит да намали укриването на данъците и да увеличи събираемостта им. Той обаче не е смятан за силен политически играч. Доктор на икономическите науки и бивш президент на компанията UFG Asset Management в Русия, Мишустин беше заместник-данъчен министър пет години до 2004 г. Той оглави Федералната данъчна служба през април 2010 г.

Курсът на рублата остана почти непроменен след новината за назначението на Мишустин, като се разменя със спад от около 0,2% спрямо долара към 19,15 ч. московско време.

„Това е свързано с прехода във властта. Новият премиер ще развърже кесията и може да стане много популярен“, коментира Алексей Макарин, заместник-директор на Центъра за политически технологии в Москва.

Слабата популярност на Мишустин в политическите среди обаче кара някои анализатори да са скептични към перспективите му да се превърне в значима фигура.

„Никой не може да знае със сигурност, но той изглежда повече като технически премиер. Путин има още четири години преди 2024 г., което е достатъчно време да реши“, казва Татяна Становая, ръководител на компанията за политически консултации R.Politik.

По-рано в четиричасовото си обръщение към нацията президентът Владимир Путин обяви, че иска да даде на парламента повече власт с конституционна реформа. Освен това депутатите трябва да определят премиера в бъдеще.

Също така критериите за кандидати за президент трябва да бъдат затегнати. Въпреки това Путин възнамерява да се придържа към силната президентска система. За тази цел той ще предложи референдум за конституцията.

В обръщението си Путин обеща също да повиши жизнения стандарт и икономическия растеж в Русия. Страната се бори за подобряване на икономиката през последните години на фона на ниските цени на петрола и западните санкции. Правителството на Медведев отдавна е критикувано за това, че не постига особен напредък и популярността му е по-ниска от тази на президента.

Путин посвети 80-минутната си конференция и на социални проблеми. Той предложи нови стимули за справяне с проблема с намаляващата раждаемост и обеща ускорен икономически растеж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:45 | 14.09.22 г.
fallback