Строителството на газопровода "Северен поток-2" може сериозно да подкопае енергийната сигурност на Украйна, посочи президентът Володимир Зеленски, цитиран от ТАСС.
За нас това е въпрос на енергийна сигурност, защото, знаете, чрез "Северен поток-2" напълно ни извиват ръцете. Русия може да ни извие ръцете, каза президентът.
Проектът "Северен поток-2" предвижда строителство на две линии с общ капацитет 55 млрд. куб метра газ годишно от руското крайбрежие до Германия по дъното на Балтийско море.
Тръбопроводът като цяло повтаря маршрута на "Северен поток" и преминава през изключителната икономическа зона и териториални води на пет държави - Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия.
Дължината му е над 1200 километра Стойността на строителството се оценява на 9,5 млрд. евро като се очаква съоръжението да заработи до края на 2019 година.
Зеленски също така обвини днес Русия, че отлага среща на върха на нормандската четворка с цел разрешаване на конфликта между Киев и проруските сепаратисти в Източна Украйна, предаде Ройтерс. Москва обаче отвърна, че Киев първо трябва да изтегли войските си от невралгичните точки на т.нар. линия на съприкосновението.
"Ние сме готови за среща на всяка дата", каза Зеленски на дълга пресконференция в Киев. Украйна, Франция и Германия възнамеряваха срещата на нормандската група да се състои още този месец, но Русия отхвърли това предложение, добави той.
Надеждите за скорошна среща в нормандския формат, включващ и Русия, бяха породени след постигнатия дипломатически пробив миналия месец, когато преговарящи от Украйна, Русия и сепаратистите се договориха, че Киев ще предостави специален статут на териториите, контролирани от сепаратистите, и ще проведе местни избори там. Това разпали протести в Украйна от критици, които обвиниха новия президент, че се е огънал пред Москва.
Според споразумението сепаратистките бойци и украинските войски трябва преди това да се изтеглят от линията на съприкосновението. Това изтегляне, първоначално насрочено за 7 октомври, все още не се е случило, защото Украйна обвини сепаратистите, че обстрелват нейните позиции и заяви, че ще се изтегли само след поне една седмица на пълно спазване на примирието.
Днес Зеленски каза пред журналисти, че иска Русия да гарантира, че бунтовниците ще се изтеглят. Москва, от своя страна, отвърна, че изтеглянето на войските е предварително условие за среща на върха в нормандския формат.
"Украйна все още не е започнала практическото изпълнение на споразуменията за изтегляне на войските в селищата Золотое и Петровское, - каза съветникът на президента Путин Юрий Ушаков пред репортери в Москва днес. - Ние се надяваме процесът да се задвижи и тогава ще дискутираме "нормандска" среща на върха."
Зеленски обаче каза, че ако "нормандските" преговори зациклят, Киев ще потърси други пътища за разрешаване на конфликта. Той не поясни дали това означава опит Русия изобщо да бъде заобиколена при решаването на конфликта, отбелязва Ройтерс.
В днешната си пресконференция украинският президент каза, че неговата страна не е съгласна с този пункт от Минските споразумения, в които се казва, че предаването под контрол на Киев на Донбаския участък от границата с Русия ще стане едва след изборите в региона. "Това е много противоречив въпрос и аз, честно казано, смятам, че той трябва да се решава по друг начин и ние ще провеждаме нашата линия", посочи той, цитиран от ТАСС.
При това Зеленски отново постави условия за признаването на изборите в Донбас. Според него това ще стане само ако те се проведат по украинските закони, с участието на представители на украинската ЦИК, с кандидати от украинските партии, а също и "на хора, които да гарантират сигурността".
На въпрос дали Украйна разполага с алтернативен план Б в случай, че Русия продължи да настоява за избори в Донбас преди предаването на украинската страна на контрола върху границата, Зеленски отговори: "Ние имаме план Б, но сега не искам да говоря за него".
/БТА/