Близо три десетилетия след края на комунизма мнозинството руснаци мечтаят да работят в голяма държавна компания като Газпром, показва допитване на института ВЦИОМ, който също е държавен, съобщава Bloomberg.
40 на сто от руснаците определят контролирания от държавата монополист в износа на природен газ за предпочитания си работодател.
Държавната „Руска железопътна компания“ е посочена от 23% от участвалите в допитването близо 1600 души, следвана от петролния гигант Роснефт и най-голямата банка в Русия Сбербанк. „Лукойл“ е единствената недържавна компания в топ шест с 12% от участниците в анкетата, които са посочили втория по големина производител на петрол в Русия и авиокомпанията „Аерофлот“ като предпочитаното им работно място.
Руснаците определят добрата заплата и компания, която изпълнява обещанията си, като най-важните фактори при избора им на работодател, сочи допитването на ВЦИОМ.
Газпром, която е най-известна в чужбина с нарушаването на доставките за Европа при периодичните спорове между Кремъл и Украйна, е имала 466 хил. служители към края на 2018 г. От тях 71% са били мъже, показва годишният й доклад.
Разходите за служители са възлизали на 601 млрд. рубли (9,4 млрд. долара) миналата година, което е спад с 12 на сто спрямо същия период на предходната година, тъй като компанията е спестила от осигуровки за пенсия след повишаването на възрастта за пенсиониране в Русия.
Въпреки че рухването на СССР позволи появата на частно предприемачество в Русия, на практика икономиката остава доминирана от държавни компании. Много предприемачи изпитват затруднения заради корупцията по високите етажи на властта и тежките регулации и определят използването на правоприлагащите органи за изземване на компании като основно безпокойство.
По време на управлението на Владимир Путин ролята на държавата в руската икономика се увеличи значително въпреки призивите му за засилване на конкуренцията. Тази година Федералната антимонополна служба съобщи, че делът на държавата в брутния вътрешен продукт е достигнал 70%, което е ръст спрямо около 25% преди две десетилетия. Газпром и Роснефт съставляват общо 14% от икономиката на страната, допълни агенцията.