fallback

Банковият сектор в Централна и Източна Европа е близо до рекордна рентабилност

Кредитният растеж в Чехия, Словакия и България леко ще се забави през тази година, прогнозират от анализаторското звено на Райфайзен Рисърч

19:00 | 16.07.19 г.

Банковият сектор в Централна и Източна Европа е близо до рекордна рентабилност. Това пишат анализаторите на Райфайзен Рисърч в най-новия си доклад за банките от ЦИЕ.  Те отчитат двуцифрена възвръщаемост на капитала в регионите на Централна Европа, Югоизточна Европа, и Източна Европа, съобщиха от Райфайзенбанк (България).

Чехия и Косово са най-рентабилните пазари, Румъния, Унгария и Украйна са пазарите с най-интересен обрат.

Печалбата на банковия сектор в Централна и Югоизточна Европа е общо между 13-14 млрд. евро, като в целия регион на ЦИЕ за 2018 г. тя е над 30 млрд. евро, припомнят от Райфайзен.

Показателят необслужвани кредити в ЦИЕ е в едноцифрената зона, като най-ниското ниво е в Централна Европа (Чехия, Унгария и Словакия) – 3,3%, докато в Югоизточна е 7%, а в Източна – 9,3%.

Експертите установяват, че се увеличава диференциацията в регионалните стратегии на големите трансгранични банки, но Чехия, Румъния и отчасти Русия са сред основните пазари на водещите банкови групи в ЦИЕ.

Руският банков пазар се възползва от консолидацията, отново отбелязва двуцифрена възвръщаемост на капитала. Стабилен е бизнесът на чуждестранните банки, които отдавна оперират на пазара, констатират от Райфайзен.

Пазарният дял на австрийските банки в ЦИЕ отново се доближава до рекордни нива, като най-висок е потенциалът за растеж в Югоизточна Европа, което до известна степен отслабва растежът в Централна Европа, особено в банкирането на дребно поради регулаторни ограничения.

Анализаторите на Райфайзен увеличават очакванията си за растеж за Унгария, Румъния и Украйна. Те прогнозират солидно увеличение в Сърбия, Хърватия и Русия. Според експертите кредитният растеж в Чехия, Словакия и България леко ще се забави.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:47 | 04.09.22 г.
fallback