В момент, когато някои политици от Централна и Източна Европа извличат изгода от враждебността към Брюксел, българският премиер Бойко Борисов възприема друг подход, като опитва да спечели подкрепата на Европа чрез чар и ласкателство, пише британският вестник Guardian.
“Бил съм по целия свят и мога да кажа, че няма по-добро място за живеене от ЕС“, казва Борисов в интервю за британското издание в София.
Той внимава да не критикува никой от европейските си колеги. Дори Тереза Мей, която озадачи много лидери на ЕС след две години на протакане на Brexit, получава положителна оценка. „Виждал съм как Тереза полага всички усилия да се аргументира пред останалите 27 страни членки, които й се противопоставят. Не искам да съм на нейно място в този момент. Но тя се бори здраво и полага всички усилия нещата да се получат“, казва българският премиер.
В отговор на въпрос за различните визии за бъдещето на Европа, предложени от френския президент Еманюел Макрон и унгарския премиер Виктор Орбан, Борисов не критикува нито идеята на френския президент за прогресивен, интегриран континент, нито модела на Орбан за Европа със силни суверенни страни.
„Имаме и българска визия. Някои аспекти от нашата визия съвпадат с визията на Макрон или на Орбан, а други – не“, казва Борисов.
Отговорите му отразяват ловка политика да не обиди никой от европейските му партньори, като избягва антибрюкселска реторика и вместо това предпочита да изтъква ползите, които европейската интеграция е донесла на България след присъединяването й към ЕС през 2007 г.
„Бойко иска да бъде приятел с всички. Той иска да чуе всички страни, да ги накара да повярват, че е на тяхна страна“, казва политологът Иван Кръстев. Този грижлив чар и желание да заблуждава означават, че Борисов е възприеман положително в Брюксел, където мнозина предпочитат да правят критични забележки по въпроси, свързани с корупцията и върховенството на закона в страната. „Той не е човек, който блокира каквото и да било. Но ще опита да покаже колко трудно е положението за страната му, без в същото време да заявява на всеослушание: И затова трябва да ни дадете повече пари“, казва източник пред британското издание.
Борисов трябва да балансира внимателно между западните си партньори и Русия, като много политически сили в страната подкрепят по-близки отношения с Москва заради дългата история на топли отношения между двете страни. България беше една от малкото страни членки на ЕС, които не изгониха нито един руски дипломат миналата година в знак на солидарност с Великобритания заради опита за убийство на Сергей Скрипал. Това изглеждаше странно, особено след като стана ясно, че един от руските агенти, за които се твърди, че е замесен, може да е бил в България приблизително по същото време, когато местен търговец на оръжие бил отровен преди четири години, отбелязва Guardian.
Запитан дали Русия е стратегически партньор или стратегическа заплаха за България, Борисов отново не дава директен отговор. „Въпросите ви винаги са дихотомии“, оплаква се той. „Би било абсолютна грешка да се твърди, че Русия е враг или заплаха. В същото време моето правителство и политическата ми партия са 100% в евроатлантическите организации“, казва българският премиер.
Класически Борисов, винаги предпазлив да не засегне някого, отбелязва Guardian. “Той смята, че трябва да възприеме всички позиции едновременно. Той е повече проамерикански, проруски и проевропейски настроен от когото и да било“, коментира политологът Иван Кръстев.