Дълго време турският борсов индекс ISE 100 познаваше само една посока – нагоре. От началото на годината той се повиши с повече от 15%. Но след обявяването от страна на избирателната комисия на страната, че местните избори в Истанбул ще бъдат повторени, турските акции изтриха всичките печалби. От около 105 000 пункта ISE 100 падна в четвъртък до по-малко от 90 000 пункта.
За Нушрет Алтънбаш, собственик на истанбулската инвестиционна компания Alnus Yatirim, това може да бъде повратна точка, тъй като границата от 91 000 пункта се счита за важна подкрепа. Но и тя падна, особено след като чуждестранните инвеститори решиха да разпродават турски акции. „Сега политиците трябва да успокоят пазарите" и да предотвратят изтеглянето на повече капитали, казва Алтънбаш пред Handelsblatt. „В противен случай скоро за инвеститорите ще прозвучи алармен сигнал“. Ако индексът падне под 87 000 пункта, Антънбаш счита, че е неизбежна тежка икономическа криза“.
Това не се дължи на слабо представящите се турски компании. От една страна отговорни са неблагоприятните глобални икономически условия - по-специално търговският конфликт между САЩ и Китай.
От друга страна турската политическа сцена също е сред причините за всичко това: на местните избори опозицията в няколко големи града замени кметовете на управляващата партия ПСР, понякога с малка разлика. В Истанбул, с около осем милиона гласоподаватели, опозиционният кандидат Екрем Имамоглу победи своя опонент, бившия премиер Бинали Йълдъръм (ПСР), със само 13 000 гласа.
След масови протести от страна на ПСР и президента Ердоган турската Върховна избирателна комисия реши да повтори изборите за Истанбул на 23 юни. Това, което последва, беше буря на възмущение в голяма част от обществото. Тъй като комисията не успява поне досега да предостави конкретна причина за анулирането на резултата, във въздуха се носи ароматът на електорална измама. Дори и политици от управляващата Пария на справедливостта и развитието, като бившият премиер Ахмет Давутоглу и бившият президент Абдулах Гюл, считат че демократичните ценности на страната са предадени.
Политическото напрежение има няколко последици за инвеститорите. От една страна, правителството отново е в предизборната кампания и не може да се справи с големите реформи, за които икономиката настоява. От друга страна, инвеститорите губят доверие в независимостта на турските институции, като централната банка. След отмяната на изборните резултати в понеделник вечерта лирата загуби три процента в сравнение с долара, от началото на годината загубата на стойност е около 11 на сто.
На фондовия пазар нещата изглеждат по подобен начин. Особено застрашени са акциите на банките на фона на опасенията за рецесия в страната и забавяне на реформите. Акциите на Garanti Bank и Is Bank загубиха повече от три процента от стойностите си само в деня на отмяната на избора. Ишик Окте, анализатор в Turk Ekonomi Bankası (TEB), пояснява, че решението на органа значително увеличава риска за инвестиране. „Това се отразява и в оценката на турските акции".