Северна Македония направи своя избор и спести на страната нови политически вълнения. С този избор бе потвърден прозападният ѝ курс. Македонците подкрепиха Стево Пендаровски, който е професор по политология и координира усилията на Северна Македония за присъединяване към НАТО.
Балотажът за президентския пост се превърна в надпревара между проевропейците и националистите. Защото обществото е дълбоко разделено поради промяната на името по силата на постигнатото споразумение с Гърция. На продължилия десетилетия спор за името официално бе сложен край през февруари, когато "Република Македония" беше преименувана в "Северна Македония" - стъпка, която отвори пред страната вратите към НАТО и ЕС, пише в анализ за Deutsche Welle Борис Георгиевски.
В предизборната кампания Пендаровски и конкурентката му Гордана Силяновска-Давкова застанаха на диаметрално противоположни позиции по въпроса. И двамата обаче обещаваха, ако победят, да се погрижат за належащите промени, които тежат на страната от десетилетия: стагнираща икономика, висока безработица, корупция и шуробаджанащина, както и неефективно управление. В Северна Македония президентът има по-скоро представителни функции.
Какво го очаква?
Пендаровски ще трябва да реши и още една задача, която предшественикът му Георге Иванов беше загърбил: да бъде коректив на правителството в Скопие. Досегашният президент беше по-скоро проводник на управляващите преди това националисти от ВМРО-ДПМНЕ. Той превърна президентската служба в един вид убежище на националистическото безумие и антизападните настроения, неспособността и боязливостта му съсипваха страната. През 2016 г. той амнистира всички политици, които бяха съдебно преследвани, само за да защити политическия си ментор Никола Груевски - тогавашния премиер в Скопие. Междувременно Груевски емигрира по своя воля в Будапеща, където е под закрилата на унгарския премиер Виктор Орбан. Вярно е, че обявената от Иванов амнистия беше отменена месеци по-късно под силния международен натиск. Но щетите вече бяха станали непоправими.
Следващата грешка на Иванов бе неговият отказ да даде на парламентарното мнозинство мандат за сформиране на правителство. Така той с месеци удължи политическата криза в страната, която на 27 април 2017 г. достигна кулминацията си: тълпа от националисти нахлу в парламента, след като мнозинството от социалдемократи и депутатите от албанското малцинство бяха избрали албанец за председател на парламента. В самия край на мандата му ЕС и западните държави оттеглиха подкрепата си за Иванов, който блокира работата на правителството, отказвайки да подпише важни закони, приети под новото име Северна Македония.
Един почтен, нормален президент
Новият президент Стево Пендаровски трябва сега да възвърне достойнството и авторитета на президентската институция. Което едва ли е особено амбициозна задача - особено на фона на опита от последните години и сравнително ниските очаквания към новия държавен глава. Никой обаче не изисква от новоизбрания президент някакви геройства. Северна Македония просто има нужда от един почтен, най-нормален президент. Да се надяваме, че в лицето на Пендаровски вече си го е получила.
Интервю с Пендаровски за Bloomberg TV Bulgaria вижте тук!
Вижте повече по темата във видео материала на Bulgaria ON AIR!