fallback

Новата арка над разрушения Четвърти блок от АЕЦ "Чернобил" е готова на 99%

Днес се навършват 33 години от аварията в атомната електроцентрала

15:34 | 26.04.19 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Новата арка над обект "Укритие" (т. нар. саркофаг) над разрушения Четвърти блок от АЕЦ "Чернобил" премина 72-часова пробна експлоатация и е готова на 99 процента, съобщи украинският премиер Володимир Гройсман, цитиран от ТАСС.

Той каза това при посещение днес в авариралата на този ден преди 33 години атомна електроцентрала.

Гройсман определи ситуацията в АЕЦ "Чернобил" като "напълно стабилна". "Заедно с международните партньори внедряваме съвременни технологии и решения за преодоляване на последиците от аварията в (централата)", подчерта той.

Украинският премиер обясни, че работата се води в три направления - ликвидиране на последиците от аварията, възстановяване на радиоактивно замърсените територии и социална защита на всички пострадали.

Най-тежката авария в атомна електроцентрала в историята на човечеството става рано сутринта на 23 април 1986 г. При планово спиране на Четвърти блок от АЕЦ "Чернобил", на територията на тогавашната Украинска съветска социалистическа република, избухва взрив в реактор тип РБМК-1000.

Благодарение на самоотвержената работа на т. нар. ликвидатори от целия Съветски съюз над разрушения енергоблок до ноември 1986 г. е издигнат т. нар. обект "Укритие". През ноември 2016 г. с усилията на международен консорциум над него бе поставена нова защитна арка, но монтажните дейности по нея продължават, припомня ТАСС.

При поддръжката на международни донори, сред които и Русия, сега се осъществяват редица проекти за ликвидиране на последиците от аварията в АЕЦ "Чернобил". 

В момента на аварията загиват двама души. Около 600 служители в централата и пожарникари са облъчени с висока доза радиация, като 28 от тези хора умират до края на 1986 г.

На радиоактивно замърсяване са подложени над 200 000 кв. км от територията на тогавашния Съветски съюз, най-вече в сегашна Украйна, но и в Русия и Беларус. Общо над 600 000 човека участват в ликвидирането на последиците от най-тежката катастрофа в историята на атомната енергетика. Около една десета от тези хора умират, а 165 000 остават инвалиди.

От 30-километровата зона в радиус от АЕЦ "Чернобил" са евакуирани около 115 000 души.

От 2012 г. в Русия на 26 април се отбелязва Денят на участниците в ликвидирането на последиците от радиационни аварии и катастрофи и в памет на жертвите на тези аварии и катастрофи. В страните от Общността на независимите държави на 26 април се отбелязва Международният ден в памет на жертвите на радиационни аварии и катастрофи.

/По материали на БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:40 | 09.09.22 г.
fallback