Държавната дума, долната камара на руския парламент, одобри днес законопроект, предвиждащ до 15 дни затвор за обиди в интернет към властите, както и друг, забраняващ да се разпространяват фалшиви новини.
Според опозицията целта на тези мерки е да се заглуши инакомислието.
Двата законопроекта минаха на първо четене в 450-местната долна камара на руския парламент със съответно 332 и 336 гласа.
Единият предвижда глоба до 5000 рубли (76 долара) или 15-дневна присъда затвор за хора, проявяващи грубо и безочливо неуважение към правителствените институции, държавата, обществото, руското знаме или конституцията.
Другият предвижда глоби до 5000 рубли за физически лица, разпространяващи определени видове фалшиви новини, и до 1 милион рубли (близо 15 200 долара) за юридически лица. Ако бъде приет, вторият закон ще санкционира разпространението на "невярна, но социално значима информация", представяна за вярна и криеща риск за добруването на народа или риск от масово нарушаване на обществения ред и сигурност, пише на интернет страницата на Държавната дума.
През последните пет години руските власти въведоха по-строго законодателство по отношение на интернет. Те изискват търсачките да трият някои резултати от търсения, приложенията за общуване с текстови съобщения да споделят със службите за сигурност кодовете си за криптиране на съобщенията и социалните мрежи да съхраняват личните данни на потребителите на сървъри на територията на Русия.
"Това са безумни закони. Как може да забраняват на хората да критикуват властите?", каза пред агенцията опозиционният политик Иля Яшин. Той прогнозира, че двата закона в крайна сметка ще бъдат приети.
Двата законодателни текста все още подлежат на поправки и трябва да минат през още две четения в Държавната дума, след което да бъдат одобрени и от горната камара на руския парламент, Съвета на Федерацията, преди да отидат за подпис при президента Владимир Путин.
/БТА/