Швейцарски съд е издал разпореждане, което забранява на операторите на газопровода „Северен поток“ да правят плащания на Газпром като част от правен спор между руския производител на газ и украинската Нафтогаз, съобщи Газпром, цитирана от Ройтерс.
Всички плащания от Nord Stream AG и Nord Stream 2 AG към Газпром ще бъдат насочени към швейцарски съдебни изпълнители, казва Газпром в програма за емитиране на еврооблигации от 9 ноември.
Газпром възнамерява да оспорва разпореждането в съда, съобщава агенция ТАСС, цитирайки председателя на компанията Виктор Зубков.
„Северен поток“ е газопровод, дълъг 1224 км, пренасящ газ от Русия към Европа. Новият газопровод „Северен поток“ 2 в момента се строи.
Зубков е цитиран да казва, че се надява разпореждането да не засегне завършването на втория газопровод, който ще пренася руски газ до Германия.
През 2014 г. Газпром и Нафтогаз заведоха искове за по няколко милиарди долара една срещу друга в арбитражния съд в Стокхолм, който решава търговските спорове.
Според Нафтогаз Газпром ѝ дължи 2,56 млрд. долара, след като съдът в Стокхолм реши в полза на украинската компания след дълга правна битка.
Нафтогаз не е отговорила веднага на искането за коментар.
Говорител на консорциума зад „Северен поток“ 2 е отказал да коментира съдебното производство, но е заявил, че то няма да се отрази върху строежа на газопровода.
В проспекта за емитиране на еврооблигации, получен от Ройтерс, Газпром казва още, че на 30 май Окръжният съд в Амстердам временно е конфискувал дела на Газпром в BSPC – оператора зад газопровод „Син поток“, и е забранил на холандски дъщерни дружества на Газпром да извършват плащания на руския газов производител. „Син поток“ пренася газ от Русия към Турция. Газпром не е предоставила допълнително подробности.
„Северен поток“ е съвместно дружество между Газпром, германските Wintershall и PEG Infrastruktur/E.ON, холандската Gasunie и френската Engie.
Nord Stream 2 AG, която ще удвои капацитета на съществуващия „Северен поток“ от 55 млрд. куб.м. газ годишно, е собственост на Газпром. Тя поема половината от планираните разходи от 9,5 млрд. евро, а пет европейски енергийни компании си разделят останалата част.