Правителството на президента Владимир Путин заяви, че работи по план да спре да използва долара в икономиката на Русия, възлизаща на 1,6 трлн. долара, и да отдели най-големите си индустрии от американската валута. Това решение следва четирите години санкции на САЩ срещу страната и очакванията за нови ограничения, коментира Financial Times.
Американският Сенат обмисля предложения, които целят да накажат Русия за намесата ѝ в изборите в САЩ и международната агресия. Със санкциите най-големите банки на Русия реално ще бъдат откъснати от долара, а Москва ще изгуби достъпа си до международните дългови пазари.
Ограниченията реално ще забранят на военната индустрия и някои от най-големите ѝ корпоративни групи в Русия да използват долара, както и ще намалят рязко способността на големите петролни и газови играчи да взимат заеми в долари.
План на Андрей Костин, ръководител на руската банка ВТБ, в който банките и компаниите ще обърнат договорите в долари в други валути, има подкрепата на финансовото министерство, централната банка, а според Костин – и на Путин.
Освен това Кремъл иска да сключи сделки с основните си търговски партньори да използват руската рубла за внос и износ.
Този стремеж бе приветстван от страни като Китай и Турция, където отношенията със САЩ са също толкова обтегнати.
„Все повече страни, не само на изток, но и в Европа, започват да мислят как да сведат до минимум зависимостта си от долара“, заяви говорителят на Путин Дмитрий Песков. „Внезапно те осъзнават, че а) това е възможно, б) трябва да се направи и в) може да се спасиш, ако го направиш по-рано“.
По-лесно обаче е да се каже, отколкото да се направи. Русия разчита силно на износа си на суровини и енергия – пазари, на които доларът е предпочитаната валута. А и е малко вероятно Кремъл да успее да убеди западните си партньори да търгуват с волатилната руска валута.
Затова може ли наистина Русия да спре да използва щатския долар?
Анализаторите са разделени за това колко тежки са били четирите години санкции срещу руската икономика, но влиянието върху валутните и облигационните пазари е значително.
След като министерството на търговията на САЩ обяви най-силните си мерки през април, рублата поевтиня с 18% спрямо долара.
Заплахата на Вашингтон за разширяване на ограниченията, включително със забрана на покупките на руски държавен дълг, доведоха до разпродаване на държавни облигации за 7,5 млрд. долара от чужденци.