fallback

Македонският премиер ще внесе резултатите от референдума в парламента

Заев не възнамерява да подава оставка въпреки ниската избирателна активност на допитването

08:47 | 01.10.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Референдумът за промяна на името на Македония не успя да постигне избирателна активност от 50%, необходима, за да бъде гласуването валидно, заяви председателят на Държавната избирателна комисия Оливер Дерковски, цитиран от Ройтерс. "Ясно е, че на този референдум не е взето решение", каза Дерковски пред репортери, цитиран от БТА.

По последни данни на комисията избирателната активност е била 36,11% при преброени 85,7% от гласовете.

Преди това при наполовина обработени бюлетини стана ясно, че над 90 на сто от избирателите са гласували „за“ промяната на името на страната на Република Северна Македония.

Македонските граждани трябваше да отговорят на въпроса: „Подкрепяте ли членство в НАТО и ЕС чрез приемането на споразумение между Македония и Гърция?“. 

Министър-председателят на Македония Зоран Заев каза, че не възнамерява да подава оставка въпреки ниската избирателна активност на референдума за промяна на името на страната, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.

Заев определи референдума като явен успех, след като "огромно мнозинство" от гласувалите са одобрили промяната на името като част от споразумението с Гърция за уреждане на десетилетен спор между двете страни, което да проправи пътя към членство на Македония в Европейския съюз и НАТО.

"Нямам намерение да напускам, но е мой дълг да остана", каза той на пресконференция, отговаряйки на въпрос дали планира да се оттегли, предаде БТА.

Заев заяви, че ще "продължи да води страната към членство в НАТО и ЕС".

Той не спомена избирателната активност, но обяви референдума за "демократичен успех", изтъквайки, че допитването е "консултативно" и няма задължителен характер. По думите му резултатът ясно показва волята на македонския народ.

Заев призова депутатите да подкрепят следващата стъпка, нужна за финализиране на споразумението, която е ратифицирането на необходимите конституционни промени.

Той подчерта, че "няма по-добра сделка с Гърция и не може да има по-добра сделка".

Гърция заяви вчера, че продължава да подкрепя споразумението с Македония за смяна на името, въпреки че на референдума за договора нямаше достатъчна избирателна активност, предаде ДПА. Гръцкото външно министерство призна, цитирано от БТА, че резултатът от допитването за това дали страната да смени името си е "противоречив". От една страна, огромното мнозинство от гласувалите подкрепиха споразумението за името; от друга, участието на хората в референдума не беше достатъчно, за да бъде той валиден.

Министерството каза, че Гърция уважава решението на македонското население и сега двете страни трябва да действат внимателно, за да запазят импулса за прилагане на споразумението. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:12 | 09.09.22 г.
fallback