Русия е запазила производството си на петрол близо до рекордните му върхове миналия месец, спирайки увеличаването му за момента.
Страната е добивала средно по 11,21 млн. барела на ден през август, сочат данни на руското енергийно министерство от неделя. Обемът е останал почти без промяна спрямо юли, когато добивът на страната почти стигна следсъветския си връх, постигнат през 2016 г., съобщава Bloomberg.
Русия е основен бенефициент от споразумението си с Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), сключено преди два месеца, за облекчаване на търговските квоти. Страната добави почти 250 хил. барела на ден към производството си през юни и юли, докато най-големият ѝ партньор в сделката – Саудитска Арабия – запази предлагането си под нивото, което сигнализира през юни, на фона на опасенията за засилване на глобалното търсене.
Въпреки това саудитците са добивали по над 10,42 млн. барела на ден миналия месец, сочат двама представители на ОПЕК. Това представлява ръст от почти 140 хил. барела спрямо юли. Картелът би трябвало да представи официалните си данни за август на 12 септември.
Русия планира да запази добива си на ниво от около 11,2 млн. барела на ден до края на тази година, заяви държавен представител миналия месец.
Износът на суров петрол на страната е нараснал с 1,9% в сравнение с юли до 5,55 млн. барела на ден, след като Русия се възползва от рекордно високите цени на петрола в рубли.
Трейдърите и анализаторите следят внимателно производствените нива на Русия и ОПЕК, търсейки сигнали дали ще могат да запълнят дупката в предлагането, която вероятно ще се отвори, когато санкциите на САЩ срещу износа на петрол от Иран влязат в сила през ноември. Добивът на Венецуела също силно се снижи заради икономическата криза. От друга страна продължаващите търговски спор между САЩ и Китай създава опасения, че в един момент търсенето също ще бъде засегнато.
Комисия на ОПЕК и съюзниците ѝ ще се срещне в Алжир на 23 септември, за да обсъди пазарната ситуация.