Руският президент Владимир Путин иска да повиши възрастта за пенсиониране на 60 години за жените и 65 за мъжете. Тази политика не е много популярна, особено в страна, където очакваната продължителност на живота при мъжете е около 66 години, пише ДПА в свой анализ, цитиран от БТА.
Марина Николаевна останала работата си миналата година и сега й е трудно да си намери нова, защото работодателите предпочитат по-млади кандидати. "Не ме вземат заради възрастта ми", казва 53-годишната жена, която щеше да се пенсионира по настоящето законодателство.
Само че сега правителството иска да увеличи пенсионната възраст.
Марина Николаевна казва, че е "категорично против" повишаването на възрастта. "Имам много приятели и никой от тях няма да ви каже, че е съгласен".
Много руснаци са против плана на държавата за увеличаване на възрастта за пенсиониране с най-малко 5 години - мярка, която президентът Владимир Путин защити в сряда в национално телевизионно обръщение, макар да призна, че предложението е "неприятно".
Путин, който е на 65 години, заяви, че възрастта за пенсиониране трябва да се стане 60 години за жените и 65 за мъжете, тъй като Русия се бори със "сериозни демографски проблеми" и натискът върху пенсионната система се увеличава.
Според данни на Световната банка отпреди две години 43 процента от руските мъже едва ли ще доживеят до 65 години при очаквана средна продължителност на живота в Русия от 66 години за мъжете и 77 за жените.
Само един от руските участници в допитване на ДПА изрази подкрепа за увеличаването на възрастта.
Владимир Николаевич, 57-годишен икономист, казва, че повишаването на прага ще му даде възможност да работи по-дълго и да печели повече пари, отколкото ако се пенсионира, при положение, че работниците често са принуждавани да се пенсионират, когато навършат изискваната възраст.
"Подкрепям увеличаването на пенсионната възраст, тъй като това ми дава шанс да остана на пазара и да продължа да работя и да печеля средства за семейството си", казва този московчанин.
Положението е доста по-различно за Марина Николаевна, която живее в промишления град Толиати, където преживяващото трудности автомобилостроително предприятие "АвтоВАЗ" е единственият работодател.
Жената, която била съкратена от работа като заместник-директор на училище, казва, че получава около 4500 рубли (65 долара) месечно от социалните, а разходите й за комунални услуги са 4200 рубли.
Опитала се да си намери нова работа като продавачка. "Те просто ви казват: "Не сте подходяща заради възрастта".