Темпът на икономическия растеж на Русия се е ускорил до 1,8% за една година през второто тримесечие, съобщи Франс прес. Това се случва в контекст на повишени цени на петрола и газа и въпреки по-тежките американски санкции, според публикуваната късно снощи първоначална прогноза на статистическата служба на Русия Росстат.
Брутният вътрешен продукт на Русия, която премина през две години на рецесия през 2015-2016 година, се е увеличил с 1,3% спрямо първото тримесечие на миналата година.
Възстановяването на икономиката, започнало през 2017 година, се затвърди и в началото на тази година, въпреки оповестените през април нови санкции на САЩ заради обвинението, че Русия се е намесила в спечелените от президента на САЩ Доналд Тръмп избори през 2016 година, допълва БТА.
Вашингтон укрепи наказателния си арсенал срещу Русия тази седмица във връзка с отравянето през май на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Англия. Освен тези санкции, които са насочени към износа на някои технологични продукти, е възможен и втори "залп" от санкции, определени от американски представител като "драконовски".
Началото на годината беше белязано от нетно поскъпване на петрола и газа, от които руската икономика е силно зависима. Колапсът на петролния пазар през 2014 година, комбиниран със западните санкции, наложени заради украинската криза, допринесе за потъване на руската икономика в болезнена рецесия, отразила се тежко на покупателната способност на домакинствата.
Ако Русия е обърнала страницата на най-дългата рецесия, която страната преживя за 20 години управление на Путин, то ритъмът на възстановяването остава доста далеч от амбициите, заявени от Кремъл.
През март Путин определи като цел на четвъртия си мандат икономически растеж от 4% годишно и два пъти по-ниско ниво на бедността.
Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира за Русия икономически растеж от 1,8% през 2018 година. През май МВФ изрази безпокойство за намалялата тежест на Русия в световната икономика и предупреди, че, за да се "увеличи потенциала на растежа", властите трябва да предприемат структурни реформи. По този начин те ще отговорят на намаляването на активното население и ще засилят производителността и частния сектор.