През 2017 година 13,2% от руснаците, или общо 19,3 млн. души, са живяли под прага на бедност, сочат предварителни данни на Росстат, цитирани от в. "Известия". За първи път от 2012 година в страната се отчита намаляването на броя на бедните.
През 2012 година хората, които са под прага на бедността в Русия, са били 10,7% от населението, посочва още изданието. От статистиката е видно, че през 1992 година 49,2% от руснаците са били под прага на бедност, или общо 33,5 млн. души.
От Министерството на труда обясняват намаляването на бедността в страната с активната социална политика и системата на помощи, развита в последните години.
Това е видимо в регионите, където се прилагат различни програми за финансова подкрепа и адаптация на бедните хора, на които се предлага работа, обучение и квалификация, както и помощ, за да започнат собствен бизнес.
Друго обяснение на намаляването на бедността дават от Института за социални анализи и прогнози. Според тях разходите за живота в Русия през 2017 година са се повишили с 2,6%, а инфлацията в този период е била 3,7 на сто.
Ректорът на Руският държавен университет по социални дейности Наталия Починок също споделя това мнение и допълва, че данните на Росстат не дават пълната картина на ситуацията в Русия. По нейни думи използваната методика не отразява какво не може да си позволи едно домакинство и от какво се чувства ощетено.
Минималните разходи за живота в Русия се определя на всяко тримесечие от Министерството на труда. За първите три месеца на 2018 година тази сума е малко над 10 хил. рубли (почти 159 долара) на човек.
На 1 май 2018 година правителството съобрази минималната заплата в страната с минималните разходи за живот и повиши минималната работна заплата до 11 163 рубли, допълва "Коммерсант".