Турският президент Реджеп Ердоган ще определя кой да бъде назначаван на поста гуверньор на Турската централна банка, като длъжността вече ще бъде със съкратен мандат от четири години. Това става ясно от декрет, подписан от държавния глава часове след официалното му встъпване в длъжност и публикуван днес в държавен вестник.
Документът, който има силата на закон, предвижда също в правомощията на президента да е и назначаването на заместници на гуверньора, както и членовете на Комисията за парична политика, които също ще са с мандат от четири години, съобщава Ройтерс.
Досега постът на ръководител на централната банка беше за срок от пет години. С друг декрет от понеделник президентът Ердоган въведе драстични промени в избора на кандидат за позицията, премахвайки ролята на правителството в избора му, както и изискването за поне десет години опит.
Съобщението за промените задълбочи притесненията за независимостта на Турската централна банка и предизвика ново поевтиняване на лирата, която тази година понесе редица удари заради желанието на президента за по-голям контрол върху паричните политики на страната.
Ердоган се самоопределя като „враг на лихвените проценти“ и инвеститорите се притесняват, че искането му за по-ниски кредитни разходи означава и по-голям контрол на президента върху финансовите закони в новата система на турско държавно управление.
Техните опасения се оказаха основателни, след като вчера стана ясно, че държавният глава назначава своя зет Берат Албайрак на влиятелния пост на финансов министър.
Той ще смени на поста бившия финансов министър Мехмет Шимшек – последния останал представител на групата политици, които се ползваха с доверието на инвеститорите да овладяват инстинктите на президента към по-бърз растеж и да поддържат устойчивостта на турската икономика на стойност 880 млрд. долара.
В новия свит кабинет от едва 16 министри Шимшек не получава друг пост.