IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Washington Post: Демокрацията в Централна Европа бавно си отива

Щурмът е насочен срещу правовата държава и нейния гарант - независимата съдебна система

08:16 | 12.07.18 г. 21
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Докато популистките партии налагат дневния си ред в Полша, Унгария и Румъния, плуралистичните демократични норми се рушат и залитането към авторитаризъм отстъпва място на зараждащ се авторитаризъм. Щурмът е насочен срещу правовата държава и нейния гарант – независимата съдебна система, пише Washington Post в свой материал.

В Полша управляващата партия „Право и справедливост“, която вече установи контрол върху Конституционния съд в страната и по-нисшите съдебни инстанции, сега пристъпва към чистка във Върховния съд – финален арбитър по граждански и наказателни дела и по резултатите от избори. Нови правила за пенсиониране на по-ранна възраст ще принудят 27 от 72-та съдии да напуснат постовете си, въпреки че председателят на съда Малгожата Герсдорф отказва да се подчини.

Посегателството срещу независимата съдебна система в Полша е поредният ход, който отразява откритото презрение на партията към западните принципи на либералната демокрация. В отговор Европейският съюз започна дисциплинарно производство, но предпазена в процеса от сходен автократичен режим в Унгария, Полша едва ли ще усети болката от реални санкции.

„Това е пътят към гражданска война“, предупреди синдикалният лидер Лех Валенса, чийто профсъюз „Солидарност“ изигра основна роля за свалянето на комунистическия режим в Полша през 80-те години на миналия век.

В Румъния, където лидерът на управляващата Социалдемократическа партия беше осъден два пъти за злоупотреба със служебно положение, партията отвърна на удара, като опита да смекчи антикорупционните закони. Това е тежък удар за агресивната борба с корупцията в страната, където тя процъфтяваше двадесет години след падането на комунизма. 

Лидерът на партията Ливиу Драгнеа, който беше осъден за изборни измами и злоупотреба със служебно положение, намери убежище от скандалите по често използван от мошениците начин – като се представи за жертва.

Той напада съдебната система, като я определи за „паралелна държава“, и твърди, че тъмни сили са се съюзили срещу него. По примера на американския президент Доналд Тръмп неговите поддръжници оприличават съдебното преследване срещу Драгнеа на разследването за ролята на Русия при победата на Тръмп.

Антидемократичните сили в двете страни набират смелост благодарение на Унгария, която макар да е значително по-малка от Полша и Унгария, се опълчи на ЕС на фона на отдалечаването си от демокрацията.

Унгарският премиер Виктор Орбан, който е на власт от 2010 г., заглушава независимите медии, сплашва опонентите си, хули имигрантите и се оплаква от институциите, които не го подкрепят. До този момент ЕС не е измислил ефективен отговор на тези обиди към ценностите му, въпреки че европейските субсидии подкрепят икономиката на Унгария, както и на Полша и Румъния.

Демократичните сили в трите страни се борят, като отказват да се съгласят със съживяването на авторитаризма в региона, чийто край настъпи твърде скоро. Техният кураж е вдъхновяващ, но те заслужават нещо повече от безразличието на Вашингтон и немощта на Брюксел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 10 rate down comment 6
abdul
преди 6 години
авторитаризма е нещо добро, когато измежду демократите доминират *** и др. мултикулти маргинали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 4
abdul
преди 6 години
Щото живата мъртва беше по-демократична?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 2
Стефчо
преди 6 години
тоя корпоративен *** не беше ли спонсориран от Безос, а преди това от от Бъфет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 2
Hahoto
преди 6 години
"Антидемократичните сили в двете страни набират смелост благодарение на Унгария, която макар да е значително по-малка от Полша и Унгария"Мале, мале, Унгария е значително по-малка от Полша и Унгария, ужас! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 0
Hahoto
преди 6 години
"и залитането към авторитаризъм отстъпва място на зараждащ се авторитаризъм" да питаме авторката е те това изречение как извъртя и засука ....?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 4
studioaa
преди 6 години
европейският съюз е най-демократичната институция, от 1990-та насам евробюрократите са игнорирали резултатите от 20-на референдума, защото били популизъм и евро-експертите знаели най-добре за всичко. От провала на лисабонския договор, до масово отхвърляне на еврото или членството на Украйна в европейския съюз, няма никакво значение какво народа, а какво планират бюрократите... Унгария, Румъния и Полша трябва да се учат от този пример...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 5
dr.5rov
преди 6 години
Преди да започна да чета стаията на WaPo си помислих - няма начин да няма и нещо за Тръмп и хоп, след кратко оплакване как демокрацията си отивала (каквато си я бяха направили неолибералите и прогресистите) ето и абзаца, заради който е написана и цялата статия, която разбира се е нацелена към американската публика:"По примера на американския президент Доналд Тръмп неговите поддръжници оприличават съдебното преследване срещу Драгнеа на разследването за ролята на Русия при победата на Тръмп."Мноого тънък похват за внушение, че Тръмп е същия като онези авторитарни управници от Източна Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 5
Lucifer
преди 6 години
А то пък от Вашингтон една демокрация се е задала...Тръмп надмина всички балкански мутри! Някой да ми каже каква е разликата между "демократа" Тръмп и султана Ердоган?... разликата е само в мащабите на рекета....иначе и двамата се гордеят колко са демократични....направиха демокрацията *** дума...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 1
khao
преди 6 години
че тя истинската демокрация никога не е идвала :) че да си тръгва
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още