IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Washington Post: Демокрацията в Централна Европа бавно си отива

Щурмът е насочен срещу правовата държава и нейния гарант - независимата съдебна система

08:16 | 12.07.18 г. 21
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Докато популистките партии налагат дневния си ред в Полша, Унгария и Румъния, плуралистичните демократични норми се рушат и залитането към авторитаризъм отстъпва място на зараждащ се авторитаризъм. Щурмът е насочен срещу правовата държава и нейния гарант – независимата съдебна система, пише Washington Post в свой материал.

В Полша управляващата партия „Право и справедливост“, която вече установи контрол върху Конституционния съд в страната и по-нисшите съдебни инстанции, сега пристъпва към чистка във Върховния съд – финален арбитър по граждански и наказателни дела и по резултатите от избори. Нови правила за пенсиониране на по-ранна възраст ще принудят 27 от 72-та съдии да напуснат постовете си, въпреки че председателят на съда Малгожата Герсдорф отказва да се подчини.

Посегателството срещу независимата съдебна система в Полша е поредният ход, който отразява откритото презрение на партията към западните принципи на либералната демокрация. В отговор Европейският съюз започна дисциплинарно производство, но предпазена в процеса от сходен автократичен режим в Унгария, Полша едва ли ще усети болката от реални санкции.

„Това е пътят към гражданска война“, предупреди синдикалният лидер Лех Валенса, чийто профсъюз „Солидарност“ изигра основна роля за свалянето на комунистическия режим в Полша през 80-те години на миналия век.

В Румъния, където лидерът на управляващата Социалдемократическа партия беше осъден два пъти за злоупотреба със служебно положение, партията отвърна на удара, като опита да смекчи антикорупционните закони. Това е тежък удар за агресивната борба с корупцията в страната, където тя процъфтяваше двадесет години след падането на комунизма. 

Лидерът на партията Ливиу Драгнеа, който беше осъден за изборни измами и злоупотреба със служебно положение, намери убежище от скандалите по често използван от мошениците начин – като се представи за жертва.

Той напада съдебната система, като я определи за „паралелна държава“, и твърди, че тъмни сили са се съюзили срещу него. По примера на американския президент Доналд Тръмп неговите поддръжници оприличават съдебното преследване срещу Драгнеа на разследването за ролята на Русия при победата на Тръмп.

Антидемократичните сили в двете страни набират смелост благодарение на Унгария, която макар да е значително по-малка от Полша и Унгария, се опълчи на ЕС на фона на отдалечаването си от демокрацията.

Унгарският премиер Виктор Орбан, който е на власт от 2010 г., заглушава независимите медии, сплашва опонентите си, хули имигрантите и се оплаква от институциите, които не го подкрепят. До този момент ЕС не е измислил ефективен отговор на тези обиди към ценностите му, въпреки че европейските субсидии подкрепят икономиката на Унгария, както и на Полша и Румъния.

Демократичните сили в трите страни се борят, като отказват да се съгласят със съживяването на авторитаризма в региона, чийто край настъпи твърде скоро. Техният кураж е вдъхновяващ, но те заслужават нещо повече от безразличието на Вашингтон и немощта на Брюксел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 6 години
"Независимата" съдебна система е утопия. Само в щатите главния прокурор го сменяха няколко пъти. ---и тук си пролича че нямаш идея кво говориш :):) Главния прокурор там е министъра на правосъдието, който е част от изпълнителната власт :):) .. и толкоз ! Това че тук не е така е основната причина да сме на това дерадже със съда и цацаратурата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 1 rate down comment 3
khao
преди 6 години
но имам стар брой на работническо дело ... еее малко цапа, но удоволствието да си избършеш г... с някой другар е огромно !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 4
george353
преди 6 години
"Независимата" съдебна система е утопия. Само в щатите главния прокурор го сменяха няколко пъти. Тя, системата, е постоянно под влиянието на политически или икономически, ултимативно всичките са икономически, групировки, кои легални, кои нелегални. Но това е професионално написана пропаганда която следва неотклонно корпоративната доктрина на спонсорите. Щатската плутокрация е паразитен организъм със силна олигархия която има влияние във вслички сфери на живота. Не е случаен и факта, че собствеинк на Поста е мосю Безос, чиито връзки, корабни въжета, с ЦРУ са добре документирани, което е абсолютен конфликт на интереси, но не и за него. Той има в пъти по-голямо влияние върху живота глобално от която и да е парламентарна камара, камера, шамандура, и тн. От вестника на Безос не трябва да се очаква да блика истина защото неговите интереси не съвпадат с тези на тъй наречените "деплорабълс", както ги нарече Хилари. Той е държава в държаватa и не обича свободомислещите. Те са опасни с техните идеи за достоен живот (голяма част от работещите в Амазон рачитата на купони за храна за да оцелеят), национална идентичност, и мирно съжителство. Хора като него превърнаха темата Русия в религия. Невъзможно е да докажем че съществува, но продължаваме да се молим. Накратко, всичко е пълен т.шак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 2
KPetkov
преди 6 години
Личи си, че нямаш и една акция, с която да си избършеш г.ъз.а.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 2
abdul
преди 6 години
отзад блатото е и по-зле.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 11 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 6 години
"Washington Post: Демокрацията в Централна Европа бавно си отива"За сметка на това в Източна Европа - в Украйна - американците отглеждат истинска демокрация ... в стил Пиночет... От там ще ни преподават задокеански ценности... Дали пък WP нема да се накани да разкаже как Държавният департамент, под топлите грижи на специалния си пратеник там Кърт Волкър, изгражда показна демокрация...? :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 7
khao
преди 6 години
сега тия евтини манипулационни трикове в пенсионерския клуб :):) ... кажи направо квото имаш да кажеш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 5
abdul
преди 6 години
да кажем, че е така.1. https://***.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2013/09/04/heres-what-jeff-bezos-has-to-say-about-amazons-pursuit-of-cia-contracts/?noredirect=on&utm_term=.6f4514ccbfadДа, статията идва от същия този WaPo.2. Защо когато не им излезе сметката на "демократичните" все някой друг им е виновен.. например фейсбук и тръмпо-руската кампания. Нали е just business .. или не баш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 6 години
оффф, повръща ми се като изкараш тая позитанска логика :):)Гейтс, джобс и Безос управляват на 100% демократично фирмите си, те са избрани от акционерите на демократичен принцип ... доволен ли си ? :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 7
KPetkov
преди 6 години
Има време за демокрация и има време за авторитаризъм. Интересно ми е Джобс, Гейтс и Безос колко демократично управляват фирмите си, че да ги превърнат в гигантите, които са днес?Който иска демокрация в чист вид да ходи в пещерата при прилепите. По-голяма демокрация от това няма да намери :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още