fallback

Световната ядрена асоциация цели 25% ядрена енергия до 2050 г.

В руския курорт Сочи се провежда 10-то издание на международното ядрено изложение "Атомекспо"

13:34 | 14.05.18 г.

До 2050 година 25% от произведената в световен мащаб електроенергия трябва да идва от ядрени централи. Това коментира при откриването на тазгодишното издание на "Атомекспо" генералният директор на Световната ядрена асоциация (World Nuclear Association) Агнета Ризинг.

Тя отбеляза, че в последните 5 години по света в експлоатация са били въведени 55 реактора в 12 държави. Използвани са 19 различни технологии.

"Ако искаме да служим добре на своите държави и народи, на нашата планета, за благото на устойчивото развитие, за благото на борбата с климатичните промени, всички сме длъжни да работим заедно и да работим повече в посоката на ядрената енергетика", коментира Ризинг, цитирана от организаторите на изложението.

Развитието на ядрената енергетика е от ключово значение за намаляването на емисиите въглероден диоксид, отчете  и генералният директор на Международната агенция за атомна технология Юкия Амано.

Генералният директор на "Росатом" Алексей Лихачов посочи в своето приветствено слово и ключовата роля на ядрената енергетика за обезпечаването на безопасността и сигурността на енергийните доставки.

Десетото юбилейно издание на "Атомекспо" през тази година се провежда в руския курорт Сочи. Тази година мотото на форума е "Глобалното партньорство - общ успех". В рамките на събитието са предвидени множество кръгли маси и обсъждания. За първи път ще бъде връчена наградата "Atomexpo Awards" за принос в развитието на ядрената енергетика.

Международното изложение посети и българският енергиен министър Теменужка Петкова, съобщават от Министерството на енергетиката.

"Ако Народното събрание даде мандат, процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене“ може да стартира до края на годината", каза тя пред журналисти по време на форума. 

В проекта България вече е вложила 3 млрд. лева в съоръжения и оборудване. Проектът е нотифициран от Европейската комисия, а площадката е лицензирана, припомни още енергийният министър. По нейните думи това дава предимство за реализация на проекта в сравнение с други подобни проекти в региона.

Целта ни е той да се осъществи на пазарен принцип, без предоставяне на държавни гаранции и без договори за дългосрочно изкупуване на произведената енергия, каза още Петкова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:39 | 13.09.22 г.
fallback