Текущите прогнози за производството на пшеница в света постепенно се подобряват и вече бъдещата реколта се оценява на 750 млн.т, само с 1% по-малко от 2017 г.
Очакват се по-ниски добиви в Черноморския регион. В Русия спадът вероятно ще бъде с около 8-9%, но в останалите части на света се допуска увеличение спрямо година по-рано, съобщава в бюлетина си Центърът за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) към Института по аграрна икономика.
FOB цените на хлебна пшеница (с уговорено пристанище за натоварване в услоивията за доставка) в момента в различни части на света са между 210-240 долара/т и ще останат такива до получаване на по-ясна картина за новата реколта.
Преобладаващата част от анализаторите очакват между 3-5% по-ниски цени на зърнените и маслодайни култури в света за новата реколта. Има и песимистичен сценарий с очакване за 10-15% срив в цените.
Лоши новини идват за реколтата на соя в Аржентина, където може да има срив с почти една трета. Това ще намали световното производство на соя с 10 млн. т. Въпреки това цените се задържат ниски заради слабата търговия и неизвестностите около търговските спорове между САЩ и Китай.
Има забавяне в търговията със соев шрот, което натиска цените до 440 долара/т, но цената с доставка на слънчогледов шрот от Украйна се повишава до 240 долара/т.
Цената на шротовете се определя най-вече от състоянието на животновъдството по света, където се очаква стабилно предлагане, което няма да позволи да има по-голямо намаление на цените на шрота.
В България по текущи оценки на САРА засетите площи с пшеница за новата реколта възлизат на 1,12 млн.ха (по оперативни данни на МЗХГ – 1,13 млн.ха), ечемик – 138 хил. ха (МЗХГ - 116 хил.ха), рапица – 193 хил.ха (МЗХГ – 185 хил.ха).
В момента закъснява чувствително засяването на пролетните култури, като по първи оценки ще бъдат засети 755 хил. ха слънчоглед и 424 хил. ха – царевица. При слънчогледа ще се отбележи най-голямото свиване на площите, което ще бъде поне 6% спрямо миналата година.