Загубата на транзита на руския природен газ ще се отрази „много болезнено“ за Украйна, каза ръководителят на „Нафтогаз“ Андерй Коболев в интервю за руската секция на Deutsche Welle. Според неговите изчисления транзитните такси, които компанията получава от „Газпром“, са в размер на 3,5 млрд. долара годишно, или 2-3% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Украйна.
Неговият коментар е свързан с плановете на Русия да разшири „Северен поток“ и така да успее да заобиколи Украйна. Това ще бъде сериозен икономически удар за страната, признава Коболев. Другият проект, чрез който „Газпром“ планира да преустанови почти напълно транзита на газ през Украйна за Европа е „Турски поток“.
Във вторник германският канцлер Ангела Меркел заяви, че „Северен поток“ 2 ще бъде реализиран при яснота какво се случва с транзита на газ през Украйна. Преди месец обаче германските власти дадоха всички необходими разрешителни за строежа на газопровода в германската икономическа зона в Северно море. По този път тръгна и Финландия.
Андрей Коболев коментира пред DW, че със „Северен поток“ 2 Германия ще получава най-евтиния газ в Европа и това ще повиши конкуретоспособността на икономиката. Страната ще стане и основният, дори единствен, газов хъб на руския природен газ в Европа.
За него по този начин Русия ще опита тактиката „разделяй и владей“ на Стария континент. „Северен поток“ 2 ще позволи на руските власти да натискат другите страни – Полша, Словакия и други, изнудвайки ги с условия, подобни на тези за Германия.
Цената за това ще е на първо място политическа – след реализацията на подобен проект като газопровода Германия няма да има никакви основания да търси солидарността на останалите държави от Източна Европа, коментира още ръководителят на украинската газова компания. Това ще отслаби позициите на Берлин и по много други важни за развитието на ЕС въпроси, допълва още той.
Газопроводът ще има и своята икономическа цена - „Газпром“ ще получи възможност да увеличи пазарната си доминация в Европа.