Разширението на "Северен поток" ще намали транзита на руски природен газ през Украйна и съответно ще ограничи приходите от транзитните такси, които се изчисляват на милиарди долари годишно. През 2017 година страната получи към 3 млрд. долара от "Газпром" за транзита на газа.
Но негативните ефекти за украинските потребители не свършват дотук, разказва енергиен експерт, цитиран от "РИА Новости".
Според Валентин Земляский от четирите магистрални газопровода в експлоатация в момента ще остане само един и "Нафтогаз" не е готова за подобен сценарий. Намаляването на обема на транзита всъщност ще остави голям брой потребители в Украйна без природен газ.
Украинската газопреносна мрежа може да поеме около 120-140 млрд. куб. метра природен газ годишно. С изграждането на "Северен поток" 2 този капацитет ще стане излишен. Украйна трябва да помисли какво ще прави със своята газопреносна мрежа и разпределението на природен газ, допълва още експертът.
Договорите за транзит на газ през Украйна изтичат през 2019 година и "Газпром" вече предприе стъпки в арбитражен съд да ги прекрати предсрочно. В руския газов гигант признават, че това ще отнеме поне година-година и половина.
В края на март Германия даде всички необходими разрешителни за "Северен поток" 2. Проектът обаче още чака одобрението на останалите страни, през чиято територия преминава - Дания, Швеция и Финландия. Руските власти също още не са дали всички необходими документи за новите две тръби по дъното на Балтийско море.
Капацитетът на "Северен поток" 2 е планиран на 55 млрд. куб. метра. Трасето му минава успоредно със съществуващия газопровод - "Северен поток".
Срещу новия газопровод се обявиха няколко държави от Централна и Източна Европа. Според тях този проект ще засили зависимостта на ЕС от руския природен газ. Аргументите на Русия и Германия са, че идеята е движена само от икономически причини.