Гърция очаква окончателно да прекрати своите отношения с международните кредитори след края на спасителната си програма, която изтича през август. Това заяви финансовият министър Евклидис Цакалотос в интервю за агенция Ройтерс.
Той посочи също, че Атина няма да се нуждае от защитна кредитна линия, тъй като страната подготвя свой буферен механизъм, който заедно с европейските спасителни фондове да покрие при необходимост нуждите ѝ за повече от година.
Цакалотос уточни, че идните месеци Гърция възнамерява да подготви свой план за периода след прекратяването на спасителната програма за 86 млрд. евро, който ще е фокусиран върху реформите, социалните политики и растежа.
Според министъра скоро се очаква и започването на дискусии с кредиторите от еврозоната за облекчаване на дълга на страната във връзка с предложението на Франция от юни миналата година, което предвижда обвързване на кредитното преструктуриране и икономическото представяне.
Гърция е напът да излезе от дълговата си криза, чиито размери заплашиха да разкъсат целостта на еврозоната. В рамките на седем години лошите кредити в страната достигнаха размер на 100 млрд. евро, икономическото производство отбеляза свиване с една четвърт, а близо една пета от населението е безработно.
За периода от 2010 г. досега страната е получила помощи от рекордните 260 млрд. евро, като дългът ѝ в момента е 178% от производството на икономиката.
Всичко това кара някои европейски политици да смятат, че тя няма да може да се справи сама без облекчение на дълга и резервна кредитна линия. Това обаче би означавало още условия пред Атина, заради което тя подготвя свой собствен план за действие при нужда, който включва и събирането на до 19 млрд. евро от неизползвани средства от спасителни програми и емисии на облигации.
По думите на Цакалотос буферната схема трябва да е готова до Великден (08 април) и ще покаже на кредиторите и пазара, че страната контролира програмите си за бъдещи реформи, както и стратегиите си за растеж.
„Единственият неуреден въпрос е за състава на този буфер - каква част ще дойде от собствените средства на Гърция и каква от Европейския механизъм за стабилност“, посочи той.
Цакалотос допълни, че състоянието на страната се подобрява и тя скоро ще е готова да стъпи самостоятелно на краката си. По думите му икономиката се връща към растеж, а изпълнението на фискалните цели надхвърля очакванията.