Темповете на растеж на кредитирането в България през 2018 г. ще се запазят на сегашните си нива. За тази и следващата година ще има 8,5% средно увеличение на заемите за домакинствата и 3,8% за корпоративните кредити (без изчистване на ефекта от продажбата на лоши кредити). Този ръст по-скоро ще дойде от малките и средните предприятия, тъй като повечето големи компании разполагат със значителни свободни средства, което ще им позволи да финансират ръста на инвестициите си, без да разчитат на кредити.
Това прогнозира икономическият екип на УниКредит в анализ, представен на пресконференция на финансовата група на икономическия форум за Централна и Източна Европа – Euromoney 2018, който се провежда във Виена, съобщиха от банката.
Важен фактор за по-голямото търсене на корпоративни кредити ще бъде ускоряването на инвестициите в три направления: в сградно строителство и в нови транспортни средства, но и в най-силно трансформиращата структурата на икономиката – инвестиции в машини и съоръжения, смятат експертите на УниКредит.
По-високите цени на жилищата в комбинация с увеличението на доходите и заетостта ще доведат и до по-голямо търсенето на кредити от домакинствата, показва проучването на финансовата група.
Икономическата среда ще остане благоприятна
Макроикономическата среда в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) ще остане благоприятна, оказвайки положително влияние и върху банковия сектор. За повечето от страните от региона изминалата година беше най-добрата от 2010 г. насам по отношение на икономическия растеж. Очакванията на анализаторите от УниКредит са ръстът на БВП да остане стабилен в повечето страни (около 3% или повече), макар и с известно умерено забавяне през 2018 и 2019 г.
"За втора поредна година банковият сектор се развиваше добре във всички страни от ЦИЕ през 2017 г.", каза Карло Вивалди, директор на УниКредит за Централна и Източна Европа. – С очакван ръст на БВП за 2018/19, над 3% в почти всички страни, предвиждаме добри условия за продължаване на растежа в региона.“.
Според Мауро Джорджо Марано, който е от екипа на Стратегически анализи на УниКредит, благоприятната среда ще бъде добра за банковия бизнес в региона.
"Регионът на Централна и Източна Европа предлага уникални възможности, като се има предвид нарастващото богатство на домакинствата, както и увеличаващата се нужда от консултантски и инвестиционни и спестовни продукти", коментира той.
За България УниКредит прогнозира ръст на БВП от 4,4% през тази година и 4,2% през 2019 г.
Това е най-силният растеж в региона, като малко след него по ускорение се нарежда икономиката на Румъния.
Няколко основни фактора ще движат икономиката на страната напред. На първо място това е ръстът на износа, подкрепян от темповете на нарастване на глобалната търговия от 4% годишно. Друг основен фактор, от който ще дойде импулс за ускоряване на българската икономика, ще е покачването на нивата на инвестициите, които вече показаха възстановяване през третото тримесечие на 2017. Факт е и по-голямото строителство на жилища, започнало от началото на 2016 г.
По-висок ръст на кредитирането в ЦИЕ
Растежът на кредитирането вероятно ще се забави до известна степен в страните, които са имали най-високи темпове на растеж през последните две години, прогнозират от УниКредит.
Очакванията на експертите са за по-високи нива на кредитиране в страните, в които се наблюдава икономическо забавяне през последните две години като Унгария, Словения и Сърбия.
Известно забавяне на растежа на кредитирането ще има в Чехия и Словакия, Румъния и Турция.