Китай ще предостави финансиране в размер на 3 млрд. долара за проекти за развитие и инвестиции в Централна и Източна Европа. Това съобщи премиерът на Китай Ли Къцян в понеделник по време на шестата среща на върха на правителствените ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай.
"Под патронажа на междубанковата асоциация на Китай и държавите от Централна и Източна Европа Китайската банка за развитие ще предостави 2 млрд. евро (2,39 млрд. долара)“, посочи Къцян.
На втори етап от финансирането се предвиждат инвестиции в размер на 1 млрд. долара, допълни премиерът на Китай.
На днешната шеста среща на високо равнище на страните от Централна и Източна Европа и Китай, в която участва и българският премиер Бойко Борисов, Унгария ще обяви търг за възстановяването на железопътната линия между Будапеща и Белград. Проектът се финансира основно от Китай, информира АP, предава БТА.
В последния си брой обаче в. Financial Times помества обширен анализ на откриващата се днес в Будапеща китайско-източноевропейска среща на върха по формулата 16+1.
Според изданието активността на Пекин в този регион и ответната симпатия, с която китайските проекти и аспирации се посрещат в столиците на източноевропейските страни, пораждат подозрителност в старите западноевропейски столици.
Всекидневникът цитира неназовани дипломати, според които Пекин може да се възползва от ентусиазма на по-бедните източноевропейци да реализират мащабни инфраструктурни проекти с безграничните китайски финансови ресурси с цел да подкопае правилата на Европейския съюз (ЕС) и да задълбочи още повече и без това нарастващото напрежение Изток-Запад в самия съюз.
Според друг високопоставен европейски дипломат, също пожелал анонимност поради деликатността на темата, форматът 16+1 се занимава с много неща, някои от които засягат компетенциите на ЕС, или пък навлиза в нови сфери, където вече има общи инициативи между ЕС и Китай.
При всички случаи е ясно, че "Пекин е вече изгряваща звезда за страните от Централна и Източна Европа", отбелязва изданието.