fallback

Румънското правителство одобри прилагането на пакет спорни фискални мерки

Намалява се данъкът върху доходите, а социалните осигуровки почти изцяло се прехвърлят на служителите и работниците, което предизвиква недоволство

16:38 | 08.11.17 г.

Румънското правителството одобри днес извънредно постановление за прилагането на пакет спорни фискални мерки, които бяха критикувани от синдикатите, работодателските организации и опозицията, съобщава информационният сайт Зиаре, цитиран от БТА.

Воденото от Социалдемократическата партия коалиционно правителство заяви, че фискалните промени ще намалят бюрокрацията и данъчните измами и ще увеличат бюджетните приходи, посочва Ройтрес.

Критици обаче изразиха опасения, че планът носи рискове за служителите на частните фирми, които може да се окажат с намалени доходи.

Реформата включва намаляване на данъка върху доходите от 16 на 10 процента и понижаване на размера на социалните осигуровки, но и прехвърлянето им почти изцяло върху служителя. По този начин Румъния ще стане единствената членка на Европейския съюз (ЕС), която прехвърля всички социални такси върху трудещите се, отбелязва агенцията.

Мерките ще влязат в сила от 1 януари 2018 г., което означава, че работодателите имат едва около седем седмици, за да ги приложат. Стотици протестиращи се събраха пред сградата на правителството, а профсъюзите планират още протести и стачки през следващите седмици.

В момента нивото на социалните осигуровки възлиза на 39,25 процента, плащани съвместно от работодателите и служителите. От 1 януари трудещите се ще плащат 35 процента, а работодателите - едва 2,25 процента от размера на заплатата.

Също така малките фирми с годишен оборот под 1 милион евро ще плащат данък от 1 процент от оборота вместо 16 процента данък върху печалбата. 

Предвижда се да започне и прилагане на директива на ЕС, която ще направи по-трудно за мултинационалните компании да връщат печалбите си към компаниите майки.

Фискалните промени ще донесат загуби от около 5,2 млрд. леи (1,3 млрд. долара), които финансовото министерство заяви, че ще покрие чрез по-доброто събиране на данъците, както и чрез намаляване на вноските по задължителната частна пенсионна схема.

Правителството одобри увеличаване на всички заплати в държавния сектор с 25 процента, а също така планира да увеличи и минималната заплата от следващата година, както и пенсиите.

Опозиционната Национално-либерална партия заяви днес, че възнамерява да внесе вот на недоверие срещу правителството на Социалдемократическата партия и Алианса на либералите и демократите заради мерките, които нарече "геноцид срещу румънската икономика".

На фона на създалата се несигурност румънската лея се обезцени до 4,6198 леи за 1 евро днес, което е най-ниското ниво за последните пет години, отбелязва Медиафакс.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:48 | 10.09.22 г.
fallback