Русия се готви да прибере рекордно количество зърнени култури - 128 млн. т и да се върне на първо място в света по износ на пшеница. Това заяви пред „Известия“ руският агроминистър Александър Ткачев.
Според него ръстът в производството на зърнени култури и експорта се дължи на държавната подкрепа, въведените съвременни технологии, машини и торове.
На въпрос за качеството на зърното той посочва, че към 27 септември делът на пшеницата с хлебопекарни качества и достигнал 70%, малко повече спрямо същия период на миналата година. Към края на годината се очаква да бъдат отчетени 60 млн. т качествена пшеница или 75%.
В САЩ, Канада и Европа висококачествената пшеница достига 90%, но там ситуацията е друга. Пшеницата не е нужна за фураж, тъй като животните се изхранват с царевица и други фуражни култури. В Русия климатичните условия и традициите в земеделието са различни, пояснява министърът.
Той коментира, че в момента приносът на селското стопанство към БВП е 4% и постепенно трябва да се гони цел от 10%. Експортът на селскостопански продукти пък е с обем 20 млрд. долара.
Държавната подкрепа за отрасъла по думите му вече дава резултати – за 10 г. производството на птиче месо е увеличено три пъти до 4 млн. т, на свинско два пъти до 3 млн. т. Това осигурява 90% от потреблението на тези меса.
„Можем не само да нахраним страната, но и да станем водеща световна аграрна държава, затова трябва да се стремим да удвоим дела на селското стопанство в БВП“, казва Александър Ткачев.
Той коментира, че Русия планира от 1 декември да забрани изцяло вноса на месокостно брашно от страните, срещу които действа ембарго за внос на агропродукти. Причината е, че с увеличеното производство на месо в страната вече се произвеждат 370 хил. т от продукта или 82% от общия обем на потребление.