Хърватия е започнала предварителни подводни работи в северната част на Адриатическо море, което е първата конкретна стъпка в изграждането на дълго отлагания терминал за втечнен природен газ (LNG), част от усилията на Европейския съюз (ЕС) да засили енергийната си сигурност и да намали зависимостта си от руски газ, съобщава EurActiv.
LNG Hrvatska – местна компания начело на проекта, е потвърдила за хърватския ежедневник Novi List, че работата включва проучвания и сондаж на морското дъно около остров Крък, за да се тества колко е сигурно. Процесът ще продължи до 25 септември.
ЕС постави терминала в Крък в списъка си с проекти от общ интерес, тъй като цели да диверсифицира източниците на доставки на газ и да намалява зависимостта от руски газ. Брюксел влага 101,4 млрд. евро, което е почти 30% от оценяваната стойност на проекта.
Капацитетът на LNG терминала, който се очаква да бъде завършен през 2019 г., се оценява на 2 млрд. куб.м. газ годишно, като Хърватия ще таргетира собствения си пазар и пазарите в Централна Европа.
Страната първоначално целеше построяването на наземен терминал с три пъти по-голям капацитет, а не плаващ. Плановете обаче са отложени в зависимост от бъдещето търсене на газ в Европа.
LNG проектът в Адриатическо море е замислен преди повече от десетилетие, но първата концепция се провали, тъй като бавното взимане на решения в Хърватия обезкуражи първоначалните инвеститори.
В другия край на Европа Полша отвори първия си LNG терминал на пристанище Швиноуйшче в Балтийско море през 2016 г. Полша и Хърватия подписаха споразумение за изграждането на газовия коридор север-юг, който би трябвало да бъде завършен до 2-3 години и ще позволява пренасянето на газ между двата терминала.