Полските лидери залагат, че визитата на Доналд Тръмп във Варшава, започваща в сряда – два дни преди американският президент да се срещне с руския си колега, ще подкрепи усилията им за намаляване на зависимостта на страната от природен газ от източната им съседка, коментира Bloomberg.
По-малко от месец, след като полският терминал в Балтийско море получи първата си доставка на втечнен природен газ (LNG) от САЩ, властите във Варшава се настройват за по-амбициозни планове. Идеите варират от дългосрочна газова сделка с американските производители до инфраструктурни проекти, които свързват източноевропейските страни, разчитащи на доставки от базираната в Москва "Газпром".
„Пробвахме възможността ни да получаваме американски газ“, казва Кшищоф Шчерски, началник на кабинета на президента Анджей Дуда, на 1 юли. „Така че това, което остава е обикновен бизнес разговор – кога, колко и на каква цена“, коментира още той.
Управляващите консерватори на Полша, които споделят възгледите на Тръмп за „икономическия патриотизъм“, но за разлика от американския президент са силно скептично настроени към Русия, планират да намалят зависимостта си от "Газпром" чрез пристанище за LNG и планиран тръбопровод до Норвегия.
Те искат от САЩ и помощ за блокирането на разширяването на газовата връзка "Северен поток", която свързва Русия с Германия през Балтийско море и заобикаля традиционни транзитни страни. Варшава се опасява, че така Газпром ще може да спре полските доставки, без да влияе на тези към западноевропейските си клиенти.
Съветникът по национална сигурност на САЩ Х.Р. МакМастър каза на 29 юни, че коментарите на Тръмп във Варшава „ще се фокусират върху развитието на инфраструктурата и енергийната сигурност, подчертавайки, например, първите доставки на американски LNG в Полша“.
Не е ясно дали Тръмп ще говори за Северен поток 2, след като германският канцлер Ангела Меркел осъди предложението на Сената да наказва компании, инвестиращи в нови руски тръбопроводи, включително тези в "Северен поток" 2. След 16 часа в полската столица Тръмп ще се насочи към Германия, където ще се срещне с лидерите на Г20, включително Меркел и руския президент Владимир Путин.
Тръмп ще присъства на конференция на инициативата Three Seas Initiative – група от 12 страни между Балтийско, Адриатическо и Черно море, включително България. Почти всички страни са внесли над 75% от газа си от Русия миналата година, сочи Евростат. Само три от останалите 16 страни от ЕС са независими от руския газ.
Дуда каза за седмичника DoRzeczy, че ще обсъди с американски президент дивесификацията на доставките на газ към Европа и „създаването на енергиен коридор от север на юг“, който започва от Балтийско море и стига до адриатическия бряг на Хърватия. Освен това Тръмп ще се срещне с хърватския президент Колинда Грабар Китарович, за да обсъди енергийната сигурност и планирания терминал за LNG на остров Крък.
Полските амбиции не спират до намаляване независимостта от руска енергия. Страната иска да се превърне в хъб, за да изнася част от внесения газ и да може да спре отношенията си с "Газпром", когато дългосрочната сделка за доставки приключи през 2022 г., каза министър Пьотр Наимски, който управлява стратегическата енергийна инфраструктура, през май.
LNG терминалът в Швиноуйшче в Полша може да удвои капацитета си до 10 млрд. куб. м, което се равнява на прогнозирания годишен капацитет на планирания тръбопровод до Норвегия. Заедно с местното производство от около 4 млрд. куб. м подобни доставки ще надвишат местните нужди на Полша, оценявани на около 15 млрд. куб.метра.
Излишъкът може да бъде доставян сред региона чрез планирани интерконектори, включително с Украйна, която спря да купува руски газ в края на 2015 г., след като Путин анексира Крим и предизвика размирици в източната част на страната.