Еврогрупата се споразумя днес за отпускането на транш от спасителната програма за Гърция в размер на 8,5 млрд. евро. Това се съобщава в становището на финансовите министри на държавите от еврозоната, които заседаваха днес в Люксембург, след приключването на срещата им, съобщават от пресслужбата на Съвета на Европейския съюз (ЕС).
От документа се вижда, че като цяло Еврогрупата е постигнала пробив по всички елементи от програмата за подкрепа на Гърция, включително стратегията за дъга и участието на Международния валутен фонд (МВФ) в спасителната програма.
Очаква се управляващият директор на Фонда Кристин Лагард да предложи и ново стенд бай споразумение за Гърция.
С оглед прекратяването на текущата програма през август 2018 г. Еврогрупата се ангажира да предостави подкрепа за връщането на Гърция на пазарите, като се съгласява, че бъдещите плащания следва да покриват не само необходимостта от изчистване на просрочените задължения, но и допълнително да изграждат парични буфери в подкрепа на инвеститорското доверие и улесняване достъпа до пазарите, заключават финансовите министри на държавите от еврозоната.
Стратегия за растежа
Еврогрупата приканва Гърция и институциите до края на тази година да разработят цялостна стратегия за повишаване на растежа, включително подобряване на инвестиционния климат. Следва да бъдат проучени и други възможности за мобилизиране на допълнителни средства от националните банки за развитие и други международни финансови институции (като ЕИБ и ЕБВР), посочва се в становището.
Еврогрупата подкрепя усилията на гръцките власти да работят с европейските институции за създаването на Национална банка за развитие, която да координира изпълнението на дейностите за развитие. Гърция е необходимо да работи с европейските институции за укрепването на жизнеспособните инвестиционни проекти, посочва се още в съобщението.
Държавният дълг на Гърция
Еврогрупата потвърждава ангажиментите и принципите, договорени от 2016 г. Изпълнението на договорените мерки за краткосрочния дълг вече допринася за значителното намаляване на брутните нужди от финансиране на Гърция в средносрочен и дългосрочен план и значително подобрява профила на гръцкия държавен дълг, подчертават финансовите министри.
Еврогрупата приветства ангажимента на Гърция да поддържа първичен излишък от 3,5% от БВП до 2022 г. и след това – фискална траектория в съответствие с ангажиментите към европейската фискална рамка. Това би се постигнало с първичен излишък близък до 2% от БВП за периода от 2023 до 2060 г.
Според финансовите министри на държавите от европейския валутен блок устойчивостта на дълга следва да бъде постигната в рамките на предвидените още през 2016 г. дългосрочни мерки. Припомня се и оценката за устойчивостта на дълга по отношение на договорените показатели за брутните нужди от финансиране: под 15% от БВП в средносрочен план и след това под 20% от БВП, за да се гарантира, че дълговете продължават да бъдат устойчиви.
Еврогрупата посочва, че е готова да приложи втори набор от дългови мерки до степента, необходима за постигането на гореспоменатите цели. Това включва удължаване на падежите на облигациите, отсрочване на лихви и амортизации на заеми за Гърция за до 15 години. Според финансовите министри тези мерки няма да включват допълнителни разходи за другите държави членки бенефициери.
Този набор от мерки обаче може да бъде приложен в края на спасителната програма, ако тя бъде изпълнена „в необходимата степен“.
Точното калибриране на тези мерки ще бъде потвърдено в края на програмата от Еврогрупата в сътрудничество с европейските институции, за да се гарантира устойчивостта на дълга и спазването на рамката на европейската фискална политика, допълва се в съобщението.