fallback

Ердоган заговори и за референдум за ЕС

Турция може да свика народно допитване по въпроса дали да продължи преговорите за присъединяване

21:32 | 25.03.17 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че Турция може да проведе втори референдум по въпроса дали да продължи преговорите за присъединяване към Европейския съюз след референдума, планиран за 16 април, предаде Ройтерс.

Точно сега организираме референдум на 16 април и след това можем да изберем да свикаме втори за преговорите за присъединяване (към ЕС) и ще съобразим с решението на народа, каза Ердоган на форум в Анталия. 

Малко по-рано, също в събота, турският президент заяви по време на друго събитие, че ЕС ще „ми улесни работата“, ако сам реши да прекрати преговорите с Турция. Той добави, че „Да“ на референдума на 16 април ще значи „точката на пречупване" с ЕС. Резултатът от референдума за президентските правомощия е отворен, а критици го отхвърлят категорично като бетониране на авторитарното управление на Ердоган.

Турция започна преговори за присъединяване към ЕС през 2005 година, но те напредват бавно заради противоречия по въпроса за Кипър, за човешките права и по други теми, припомня Ройтерс.

В допълнение, в Анталия Ердоган заяви, че би приел международните последици за фаворизираното от него възстановяване на смъртното наказание. „Ако ЕС обяви, че в съюза няма място за една Турция със смъртно наказание, така да бъде“, каза Ердоган. Той би потвърдил евентуалното решение на парламента за смъртното наказание, поясни президентът.

След неуспешния опит за преврат през юни 2016 г. Ердоган многократно намекваше за повторно въвеждане на смъртното наказание. ЕС даде да се разбере, че ако това се случи, то процесът на присъединяване на Турция ще бъде прекратен. Отношенията между ЕС и Турция „куцат“ от седмици заради забраната на предизборни участия в европейски страни на турски топ политици. Заради това Ердоган силно критикува Брюксел, а Германия и Холандия обвини в употреба на „нацистки методи“.

В сряда турският президент заяви: „ако продължите да се държите така,  нито един европейски, нито един западняк някъде по света няма да бъде в безопасност утре и да направи и една крачка на улицата". „Турция призовава ЕС да зачита правата на човека и демокрацията“, добави Ердоган.

Последното изпълнение на смъртно наказание в Турция се е състояло през 1984-та г. След това различни турски правителства ограничаваха все по-силно възможността за налагане на това наказание и то бе премахнато окончателно от 2006 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:39 | 12.09.22 г.
fallback