fallback

Турски държавни активи за десетки милиарди долари отиват в суверенен фонд

Мярката е част от мащабна реорганизация, целяща финансиране на амбициозни инфраструктурни проекти

22:32 | 06.02.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Турското правителство реши да постави държавни активи в размер на десетки милиарди долари в суверенен фонд в рамките на мащабна реорганизация, целяща финансиране на амбициозни инфраструктурни проекти, съобщава агенция „Франс прес“, цитирана от БТА.

Според "Държавен вестник" държавният дял от 49% в националната авиокомпания Turkish Airlines и 51% от акциите в Halkbank, която е най-голямата в страната, са сред активите, чието прехвърляне е започнало. Фондът ще управлява също държавния дял от 7% в компанията Turk Telekom. Към суверенния фонд са прехвърлени и държавните дялове в банка „Зираат“.

Съществуващите начини на управление и бизнес плановете на компаниите ще бъдат запазени, както и сътрудничеството с всички акционери, по-специално международните финансови институции, посочи правителството в съобщение.

Фондът беше създаден през август 2016 г., но това е първият случай, когато в него се прехвърлят държавни дялове в големи компании. Когато фондът беше създаден, Анадолската агенция посочи, че той ще служи за финансиране на големите инфраструктурни проекти.

Селин Сайек Бьоке, заместник-председателка на Народнорепубликанската партия, отговаряща за икономическата политика, и говорителка на партията, критикува днес "ипотечния фонд на двореца", намеквайки за двореца на президента Реджеп Тайип Ердоган. Бьоке е посочила в социалната мрежа Twitter, че тази стъпка ще отведе турската икономика до пропаст със създаването на "паралелна" хазна, посочва вестник "Хюриет".

Турският вицепремиер и говорител на правителството Нуман Куртулмуш защити плана, като посочи, че той цели да "гарантира силата на икономиката срещу външните намеси". По думите му критиките на Народнорепубликанската партия са "неточни и неуместни" и добави, че фондът ще бъде "национална институция".

Според Джеймс Сойер, анализатор от групата "Евразия", това изявление е в синхрон с визията на Ердоган за една по-контролирана от държавата икономика с наближаването на референдума за конституционната реформа, целяща разширяване на президентските правомощия.

Йозгюр Алтуг от компанията BCG Partners изчислява на 33 млрд. долара размера на прехвърлените активи. „Тази операция означава, че вече фондът, а не държавният бюджет, ще се възползва занапред от дивидентите, които тези активи ще генерират“, обяснява анализаторът. 

Тургай Бозоглу, икономически съветник на лидера на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдалогу, заяви, че неподлежащата на одит структура на фонда ще създаде големи рискове за икономиката, посочва в."Хюриет дейли нюз".

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:55 | 12.09.22 г.
fallback