Русия заделя за Доналд Тръмп толкова много телевизионно време, колкото обикновено пази за Владимир Путин, а най-популярните пропагандни медии тази седмица хвалеха новоизбрания президент като „човек на думата си“, пише Bloomberg.
Но вътре в Кремъл първоначалната еуфория около присъствието на почитател на Путин в Белия дом отстъпва на скептицизма, че може да бъде постигнато някакво смислено успокояване на отношенията със САЩ, твърдят четирима високопоставени представители в Москва.
Противоречията около обвиненията, че Путин е наредил да се помогне да бъде избран Тръмп и изтеклото досие, според което Кремъл има материал, с който може да го изнудва, слиса Вашингтон, където законопроект за налагане на още по-сурови санкции срещу Русия печели подкрепа и от двете партии. Враждебната реакция явно принуди мнозина в кабинета на Тръмп да заемат по-твърди позиции за Русия при изслушванията си, отколкото Кремъл очакваше, казват източниците.
Безпрецедентната реакция е нож с две остриета за Путин, който прекара последните 16 години в опити да възстанови някакво подобие на изгубения статут на страната като суперсила – макар че Русия отново е в центъра на вниманието на САЩ, ответната реакция даде нова енергия на критиците на Путин, посочва Алексей Чешнаков, бивш високопоставен служител на Кремъл, който сега съветва управляващата партия Единна Русия.
„Има осезаема промяна в очакванията в Кремъл“, каза Чешнаков в интервю. „Лидерите сега ясно разбират, че възстановяването на отношенията няма да бъде лесно и че нови скандали ще влошат шансовете“.
Често противоречивите твърдения на самия Тръмп също тревожат Русия, твърдят източниците, като един от примерите за това е облекчаване на санкциите срещу Путин, наложени заради анексирането на Крим през 2014 г. Миналия месец Тръмп заяви, че САЩ трябва да разширят „значително“ ядрените си възможности и явно призоваваше за ново оръжейно състезание. Но в интервю тази седмица той каза, че ядреният арсенал трябва да бъде намален „изключително много“ и свърза възможна нова оръжейна сделка с облекчаването на санкциите срещу Путин.
Кремъл и други представители заявиха, че ще се въздържат от коментари за думите на Тръмп или кабинета до встъпването му в длъжност тази седмица.
Освен това Путин сам защити Тръмп във вторник. Той заяви, че твърденията в изтеклото досие са „очевидно измислици“. Кремъл пък покани екипа на Тръмп да изпратят представител на разговори за прекратяването на гражданската война в Сирия по-късно този месец, макар че засега не е обявено решение.
Разбира се, руските представители може нарочно да „снижават“ очакванията към Тръмп, опитвайки се да отслабят подозренията в САЩ, че го подкрепят.
Ръководителят на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев, стар съюзник на Путин, известен с по-нападателните си позиции, се опита да смекчи обществените очаквания за по-добри отношения със САЩ тази седмица. Според анкета отпреди два месеца почти половината от страната очаква по-добра връзка със САЩ „скоро“, след като Тръмп заеме поста си.
„В тази среда не можем да говорим за радикални промени в отношенията между Русия и САЩ“, каза Патрушев за официалния държавен вестник. „Нямаме никакви илюзии за внезапно облекчаване на мерките за сдържане на Русия".
Държавните телевизии, контролирани от Кремъл, започнаха внимателно да добавят коментари като „няма нужда от илюзии“ в покритията си около Тръмп. Водещите обаче все пак се опитаха да уверят зрителите, че твърдолинейните позиции на номинацията за държавен секретар Рекс Тилърсън и за министър на отбраната Джеймс Матис са имали за цел просто да гарантират одобрението на Сената.
Не така обаче го виждат руските представители, казва Валери Соловей, политолог в Московския държавен институт по международните отношения. Има „заплашителен подтекст“ в тези изслушвания, който предполага, че новата администрация ще направи само един опит за сближаване, казва той.
„Последните скандали създават лоша среда за бъдещите разговори“, казва Соловей. „Тръмп няма да направи повече от един опит“.
Андрей Кортунов, директор на основаната от Кремъл изследователска група Russian International Affairs Council, казва, че изслушването на Тилърсън и твърдението му, че Русия е „опасна“ за американските интереси, е показало колко дълбоки са антируските настроения във Вашингтон.
„Сякаш трябваше да се подпише с кръвта си, че е против Путин“, казва Кортунов.