Противопоставянето на реформите от страна на привилегированите кръгове ще попречи на икономическото възстановяване на Украйна и на спасителната програма на Международния валутен фонд (МВФ), ако управляващите не вземат категорични мерки срещу корупцията. Това обяви днес международната организация, цитирана от Ройтерс.
През септември тази година Украйна получи 1 млрд. долара от МВФ. Това е третият транш по програмата, която е на обща стойност 17,5 млрд. долара.
Самото плащане беше задържано близо година заради политическите вълнения и бавния напредък в прилагането на антикорупционните мерки.
След втория преглед на програмата МВФ посочва в доклад, че не е достатъчно украинските лидери, подкрепяни от Запада, да изразят подкрепа за структурните реформи. По-важното е те да покажат конкретни резултати, които да разкрият ясното и необратимо прекъсване на връзката с миналото на страната, допълват от фонда.
Това няма да бъде лека задача, на фона на ширещата се и дълбоко вкоренена корупция, като ще изисква сериозен ангажимент от тези, които са на власт. В документа се посочва още, че без подобни усилия не е ясно как програмата може да постигне своите цели.
МВФ твърди, че новите критерии, които Украйна трябва да покрие, включват особено важната пенсионна реформа до края на декември, а до края на октомври високопоставени служители трябва да декларират своите приходи и активи онлайн.
Тази система за деклариране беше един от критериите, които страната трябваше да изпълни, за да може да получи и последния транш. След пускането ѝ обаче групи за борба с корупцията предупредиха, че ефективността ѝ може да бъде подкопана.
МВФ посочва това като един от основните вътрешни рискове за Украйна, както и политическата нестабилност и възможността за предсрочни избори.
/БТА/