fallback

Русия запази оценката си за цена на петрола от 40 долара за следващите 3 години

Според руския финансов министр страната няма да ревизира бюджетните си перспективи след последното решение на ОПЕК

12:55 | 01.10.16 г.

Русия продължава да поддържа допускането, че средната цена на петрола през следващите 3 години ще бъде на ниво от 40 долара за барел. Страната няма да ревизира бюджетните си перспективи след предварителното споразумение на страните членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), каза руският финансов министър Антон Силуанов, цитиран в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Pо-рано през седмицата, на 28 септември, страните членки на ОПЕК се договориха за понижаване на производството – първият подобен ход от 8 години насам.

Силянов остава скептичен по отношение на цените на петрола, който се търгува на нива от около 50 долара за барел след новината от сряда и отбеляза първото си повишение през септември от 2010 насам. Финансовият министър на Русия обаче каза пред репортери на Ройтерс в Сочи, че „след подобни изявления цените се коригират“.

„Мислите, че се е стабилизирал? Трябва да видим как ще бъдат приложени решенията“, коментира Силуанов.

И въпреки признаците от страна на най-големия енергиен износител в света, че ще се присъедини към усилията на ОПЕК за ограничаване на световните добиви, през септември Русия отбеляза най-високото си производство от разпадането на Съветския съюз насам, като добави 400 хил. барела дневно към количествата, които вече произвеждаше.

Пазарите бяха изненадани от решението на ОПЕК, тъй като преди срещата Саудитска Арабия и Иран сигнализираха, че споразумение едва ли ще има. Сега обаче пред ОПЕК стои предизвикателството наистина да осъществи ограничаването на производството. От Goldman Sachs и Morgan Stanley вече изразиха скептицизъм, че споразумението ще бъде изпълнено. Citigroup прогнозира, че цените на петрола трудно ще се задържат на ниво над $40 за барел освен, ако ОПЕК не действа.

Финансовият министър на Русия Антон Силуанов каза, че бюджетният дефицит в страната може да достигне 3,7% от БВП през тази година, което е под първоначалната оценка за дефицит от 3,2%. Той каза още, че ограничаването на производството не е единственият фактор, който влияе върху цените на петрола. За това значение имат и световното търсене и развитието на световната икономика, коментира Силуанов.

Освен цена от 40 долара за барел през следващите 3 години в бюджета на Русия са заложени и инфлация от 4%, както и валутен курс на рублата спрямо долара от 67,5 рубли за долар.

Още подобни новини четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:14 | 23.08.22 г.
fallback