fallback

Лошите потребителски кредити в Русия достигнаха рекордно ниво

Нивото на просрочия по потребителски заеми все пак се е стабилизирало сред ръст в продължение на седем години

18:05 | 23.08.16 г. 5

Руските банки са в капана на „новото нормално“ с лоши потребителски кредити на рекордни висоти, коментира Bloomberg.

Макар че нивото на просрочия по потребителски заеми се е стабилизирало сред ръст в продължение на седем години, той може да остане на равнището от 16%, на което се запазва вече 12 месеца, сочи американският кредитен оценител FICO.

“Това „ново нормално“ отразява еволюцията на руския кредитен пазар, тъй като кредиторите се придвижват от обезпечени кредити към кредитни карти и други продукти, които носят по-висок риск“, казва Евгени Щеманетян, който управлява дейността на FICO в Русия, в изявление по електронната поща от вторник.

Потребителите носят бремето от най-дългата рецесия в Русия от две десетилетия насам, след като заплащането се срина на фона на валутна криза, а способността им за генериране на собствени приходи бе допълнително накърнена от високите лихвени проценти и двуцифрената инфлация през 2015 г. Макар че икономиката вероятно ще се завърне към растеж до края на годината, спадът на реалните доходи ще продължи да натежава върху способността на хората да изплащат дълговете си, сочи националното бюро по кредитна история на Русия.

Индексът за кредитно здраве (Credit Health Index) на FICO, който измерва кредитното здраве, базирайки се на броя потребителски заеми, неизплащани от над 60 дни, е 90 пункта този месец. Той остава без промяна от юли 2015 г. насам и е най-високият, откакто се събират данни от 2007 г.

Руските банки са натрупали резерви за около 90% от необслужваните заеми, твърди Александър Данилов, анализатор във Fitch Ratings в Москва. Кредиторите обаче не са заделили пари за заеми, които са преструктурирани и остават проблематични, представлявайки по-голям риск, казва той.

Миналата седмица VTB Group, втората най-голяма банка на Русия, съобщи в резултатите си за второто тримесечие, че съотношението на необслужвани заеми към потребителски кредити е спаднало до 7,1% към края на периода спрямо пика от 7,2% в края на март. Потребителските заеми са се увеличили с 4,2% през първото полугодие.

Докато икономиката се завръща към растеж след рецесията, темпът на просрочия ще започне да спада, посочва Сергей Вороненко, анализатор в S&P Global Ratings в Москва.

Повечето от рисковете в потребителските заеми за 2015 и 2016 г. бяха свързани с намаляването или загубата на доходите, не се издаваха масово нови заеми, а банките трябваше да емитират резерви с появата на проблеми“, казва Вороненко. „Сега виждаме, че портфейлите с потребителски заеми се стабилизират, като е възможен растеж и последващо разреждане на съотношението на просрочените кредити до края на годината“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:27 | 13.09.22 г.
fallback