Две години след налагането на руското ембарго за европейските селскостопански стоки потребителските цени в Русия са нараснали с 24%, а хранителните продукти са поскъпнали с една трета, пише московският вестник „Независимая газета“. Вестникът припомня, че след налагането на ембаргото (на 6 август 2014 г.) правителството е обещало да пресича спекулативното покачване на цените.
Вестникът отбелязва, че управлвяващите са нарекли санкциите „балсам за душата“, а в същото време експерти очакват още по-голям ръст на цените.
Изданието се позовава на статистически данни, според които потребителските цени отбелязват 24 на сто ръст, а храните около 30%. Рибата поскъпва с над 40%, плодовете и зеленчуците – с над 30%, млякото и млечните продукти – с 20%, месото и пилешкото – с над 10%.
Вестникът цитира и информация на икономическото министерство, което твърди, че за две години ембарго храните са поскъпнали с 31,6 на сто, а руският пазар се е адаптирал към ембаргото.
Приносът на храните към инфлацията през юни е намалял с 31 на сто на годишна база след отбелязания пик през февруари 2015 година, когато е бил 52 на сто, казва министерството.
В статията се отбелязва, че очевидно руските контрасанкции след санкциите на Запада вече не са само временна мярка, след като няколко пъти бяха удължавани, последно – до края на 2017 година. Социолозите потвърждават, че руснаците икономисват от хранат, ядат по-малко и по-зле, пише вестникът.
В репортаж на изданието се разказва, че магазините са си върнали вида от съветско време. Колкото повече обеднява асортиментът, толкова повече супермаркетите приличат на музеи – светли и просторни. Честа е практиката щандовете да бъдат запълвани само от един продукт. Само че в миналото вкусът на храните е бил по-добър, пише авторът Вера Цветкова.
Междувременно ТАСС информира, че над 7,5 хил. т растителни храни от ембарговия списък са унищожени за година в Русия. От тях значителен е делът на плодовете и зеленчуците – ябълки, круши, праскови, домати и др. За година са унищожени и 228,642 т животинска продукция.
Тази практика беше въведена в Русия година след налагането на ембаргото – на 6 август 2015 г., припомня ТАСС.