fallback

Тихата война на Русия срещу международния ред

Владимир Путин се опитва да настрои западните страни една срещу друга по редица начини, коментира The Economist

12:05 | 13.08.16 г. 92
Автор - снимка
Редактор

Последните дни са доста успешни за екипа за мръсно реагиране на Русия. На 24 юли Международният олимпийски комитет (МОК) обяви, че няма да забрани изцяло на руския отбор да участва на игрите в Рио де Жанейро, въпреки че според официално разследване руското правителство е провело широка допинг програма сред спортистите си, припомня The Economist.

Два дни по-рано WikiLeaks публикува неудобни мейли с пренебрежително отношение към Бърни Сандърс от официални представители на Демократичната национална комисия, която би трябвало да бъде с неутрална позиция сред демократите. Според експерти по сигурността имейлите са били откраднати от руски държавни хакери.

В сравнение с други злодеяния на режима на Владимир Путин тези може би изглеждат посредствени. В крайна сметка Русия е страна, която махна пагоните от униформите на войниците, за да нахлуе в Украйна, лъжейки за това, и уби дезертьор в Лондон, слагайки полоний в чая му, коментира The Economist.

Но измамите в спорта и хакването на имейли, за да повлияе на американските избори, също са сериозни престъпления. Нещо повече, те отразяват по-широк модел на поведение. Русия не просто нарушава правилата в редица сфери. Тя се опитва да пречупи международния ред и да разбие всеки орган или група, която може да носи отговорност за него.

Руското правителство редовно унижава местните опоненти с компромати, събрани от агентите му. Но използването на техниката в избори на Запад е ново. Руснаците очевидно искат да помогнат на Доналд Тръмп, чийто изолационистки тенденции се харесват на Путин (и чийто водещ лидер на кампанията и съветник по външната политика има връзки с Русия). Освен че изрази възхищението си към Путин, Тръмп заяви, че Америка не трябва да защитава съюзниците си освен ако те, по негова преценка, не са изпълнили задълженията си. А това е музика за ушите на Путин, който знае, че без гаранция за взаимна защита НАТО ще умре.

Усилията на Русия да посее раздор в НАТО повтарят опитите ѝ да разделят Европейския съюз. В Източна Европа Русия финансира антиевропейски политически партии и използва рускоговорящите телевизионни канали в своя подкрепа. Руската банка предоставя заеми на френската антиимигрантска партия Национален фронт, а руски групи подкрепиха френската кампания на консерваторите срещу легализирането на браковете между хомосексуалисти, допълва The Economist.

През 2015 г. Русия дори бе домакин на „конвенция на сепаратистите“ в Москва, посетена от отцепници от Северна Ирландия и Каталуния. Целта на Путин е да направи Запада твърде разединен, за да отговори на руска агресия, подобно на налагането на санкции заради Украйна.

Америка и ЕС се опитват да се справят с тази тактика. Имаше надежди, че поне МОК, от всички международни органи, ще бъде организацията, която ще отговори строго на нарушаването на правилата от Русия. Спортът е нищо без правила, а позволяването на измами рискува да унищожи цялото това начинание.

Въпреки това, дори след като държавна допинг кампания се отрази на стотици спортисти, МОК не забрани руското участие изцяло, а вместо това спусна проблема към управляващите органи на отделните спортове. Русия обяви това като доказателство, че само няколко гнили ябълки са се поддали на допинг, а разследването е било воден от американците лов на вещици.

Западните правителства и гласоподаватели може да не успеят да спрат Русия да хаква сървърите на политиците, да разпространява дезинформация или да кара разузнавачи да променя проби за допинг. Но могат да спрат Русия да ги настройва една срещу друга. Путин се възползва от разделенията между западните демокрации, за да постигне собствените си цели. А това не трябва да му се позволява.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:22 | 11.09.22 г.
fallback