fallback

Турция се опълчва срещу кредитните агенции

Властите издадоха заповеди за арести на още 47 журналисти от вестник Zaman

14:14 | 27.07.16 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В хода на сериозната икономическа и политическа криза, в която изпадна, Турция се противопоставя и на международните рейтингови агенции.

„Нужни за конкретни стъпки, за да предпазим агенциите от погрешни решения“, заяви вицепремиерът Мехмет Шимшек, който отговаря и за икономическите въпроси, цитиран от Ройтерс. Какво точно планира правителството обаче той не издава.

Гневът на Анкара е насочен преди всичко към Standard & Poor's. Преди дни агенцията понижи рейтинга на страната от BB+ на BB. Турското правителство нарече стъпката „прибързана и преждевременна“. 

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган разкритикува остро Standard & Poor's заради решението ѝ за понижаването на рейтинга. „Решението е политически мотивирано. Действията на агенцията са обременени с враждебност към Турция“, обяви президентът.

Проваленият опит за военен преврат влоши икономическите перспективи пред Турция.

От друга страна обаче банковата система на страната се счита до голяма степен за стабилна. В момента в Анкара има и делегация от агенция Moody's. Агенцията също обяви, че ще преразгледа кредитоспособността на Турция, но иска повече време за решението си. 

Междувременно властите в страната издадоха заповеди за арести на още 47 журналисти от бившия опозиционен вестник Zaman, предаде Ройтерс, позовавайки се на анадолската агенция.

По-рано през годината Анкара пое контрола над вестника с мотива, че той е част от мрежата на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, обвиняван, че стои зад опита за преврат. След това медията смени рязко политиката си.

Заповедите са за задържане на мениджъри и някои служители, включително и на колумнисти, заяви представител на турските власти. Според него прокурорите не се интересуват от това какво са писали отделните колумнисти, а причината за ареста им вероятно са предполагаеми връзки с мрежата на Гюлен.

По-рано през седмицата стана ясно, че са издадени заповеди за задържане на 42-ма журналисти, 16 от които са били оставени в ареста.

Ройтерс коментира, че критиците на президента Реджеп Тайип Ердоган са на мнение, че той използва събитията от нощта на 15 срещу 16 юли, за да направи чистка и да укрепи властта си. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:18 | 12.09.22 г.
fallback