След проваления опит за военен преврат в Турция за първи път са издадени заповеди за арести и на журналисти. Както предават турските телевизионни канали NTV и CNN-Türk, сред 42-мата задържани е и известната журналистка Назли Иличак, която през 2013 г. бе уволнена от близкия до правителството вестник Sabah заради критично отразяване на корупционен скандал. Дали има арести засега не е ясно.
Както пише всекидневникът Hürriyet, заповедите за арести са издадени от офиса на базирания в Истанбул прокурор Ирфан Фидан. По негови данни е започнала полицейска акция за задържането на журналистите.
Иличак обаче не е намерена в жилището си в Истанбул, като по всяка вероятност тя е на почивка на турското Средиземноморие. Според Hürriyet тамошните полицейски власти вече са уведомени.
След опита за преврат от 15 юли в Турция започна вълна от съкращения и арести. По данни на премиера Бинали Йълдъръм от уикенда вече са арестувани над 13 хил. души, сред които 8831 военни, 1329 полицаи и 2100 съдии и прокурори. Много други са уволнени или суспендирани от длъжността им.
През уикенда властите разпоредиха и закриването на хиляди различни обекти, за които се предполага, че са близки до движението на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обвини живеещия в САЩ Гюлен и неговите последователи, че стоят зад опита за преврат. Гюлен отхвърля това. Турското правителство също обвини Гюлен за разгарянето на корупционния скандал през 2013 г.
От обнародваното през уикенда в турския Държавен вестник постановление на президента Ердоган се вижда, че той нарежда закриването на хиляди частни училища, благотворителни организации и други институции като част от наложеното след неуспешния преврат извънредно положение. От документа се вижда и че се върви към бързо преструктуриране на доскоро недосегаемата армия на Турция, за което Ердоган даде заявка в интервю за Ройтерс.