fallback

Защо икономиката на Русия може да се окаже в пауза?

През есента в страната предстоят парламентарни избори, а през 2018 г. - президентски, което вероятно ще отложи реформите

18:09 | 19.06.16 г. 18

Финансовият и политически елит на Русия се спусна към Санкт Петербург тази седмица за водещата икономическа среща на високо равнище в страната в момент на изключителна несигурност за 10-ата най-голяма икономика в света, коментира CNBC.

Прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ) за икономиката на страната са за свиване от 1,8% през 2016 г. след спад от 3,7% през 2015 г. Две от причините за рецесията са добре познати – сривът на цените на петрола и наложените международни санкции в отговор на анексирането на Крим от Русия. Освен това страната трябва да се пребори и с парламентарни избори през септември, които може да отложат реформите, нужни, за да се сложат в по-добър ред публичните финанси.

„Парламентарните избори през септември и президентските избори през 2018 г. определено ще имат влияние върху политиката от гледна точка на това, че най-трудните реформи вероятно ще бъдат отложени“, казва за CNBC главният икономист за развиващите се пазари в Capital Economics Лиза Ермоленко.

Една от важните реформи е увеличаването на пенсионната възраст, казва икономистът. „Много представители на правителството и независими анализатори са съгласни, че пенсионната възраст ще трябва да се увеличава постепенно, за да се стабилизират основите на публичните финанси, но е малко вероятно подобно разумно решение да бъде прието преди 2018 г.“, казва тя. 

На изборите през септември ще бъдат сменени депутатите в долната камара на руския парламент. Партията на президента Владимир Путин "Единна Русия" обаче се очаква да запази мнозинството си.

Изборите първоначално бяха планирани за декември. Някои анализатори казват, че Кремъл е променил датата, приемайки, че за опозиционните партии ще бъде по-трудно да съберат подкрепа по време на летните отпускарски месеци.

„Думата реално автоматично одобрява Путин. Предвид очакванията "Единна Русия" да победи, наистина няма да има някакви последици за политиката. Путин остава начело независимо от всичко“, казва за CNBC Уин Тин, ръководител на отдела за валути на развиващи се пазари към ВВН.

Държавните институции получиха инструкции да намалят разходите с 10% тази година в опит да спрат спиралата на дефицита на федералния бюджет, твърдят редица медии.

През май руският финансов министър Антон Силуанов заяви, че дефицитът ще бъде в размер на 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2016 г., ако цените на петрола са средно 40 долара за барел, сочат медиите. През 2015 г. Русия отчете дефицит от 2,6%.

Според Отилия Данд, анализатор и вицепрезидент на Teneo Intelligence, предвид състоянието на руския бюджет някои реформи може все пак да бъдат прокарани преди изборите.

„Подобни мерки, например пенсионната реформа, вероятно са неизбежни. Както всяко правителство преди избори обаче, Кремъл ще се опита да задържи негативните последици до необходимия минимум“, заяви тя за CNBC.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:57 | 12.09.22 г.
fallback