Банките от Западна Европа са подложени на все по-голям натиск от регулаторите и инвеститорите да увеличат печалбата си в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), за да оправдаят позиционирането си там, сочи проучване на Raiffeisen Bank International – един от най-големите кредитори в региона.
Банките са изправени пред „трудна битка“ да увеличат възвращаемостта си по капитала до 10% в бившите комунистически страни в Европа от по-малко от 5% за миналата година, съобщава Bloomberg. Дори това няма да съответства на стойността на собствения капитал, възлизащ на около 11-13%, заявиха анализаторите Гюнтер Дюбер и Елена Романова от отдела за проучвания в Raiffesen пред репортери във Виена.
„Има някои отворени въпроси пo банкирането в ЦИЕ, на които в момента е трудно да се отговори“, пишат анализаторите в доклада. „Все още не е ясно какво ниво на рентабилност е изпълнимо и колко ръст ще искат регулаторите и инвеститорите от пазарите в ЦИЕ и от западните банки в ЦИЕ спрямо кредиторите с фокус върху по-развитите западноевропейски пазари“.
Банките, сред които Raiffeisen, UniCredit, френската Societe Generale и австрийската Erste Group Bank, доминират в кредитирането в повечето страни от Централна и Източна Европа. Те се радваха на високи маржове на печалба преди финансовата криза от 2008 г. Тогава те комбинираха евтина ликвидност с високи лихвени проценти по кредитите на развиващите се пазари - модел, който доведе до тежък спад за финансовата индустрия и икономиките, когато се оказа, че заемите в региона не могат да бъдат изплатени.
"Маржовете на печалба в момента са по-ниски, тъй като растежът са забавя, а регулаторите ги принуждават да увеличават ликвидността на местно ниво, което е по-скъпо от прехвърлянето на средства от запад на изток", казва Дюбер. Конкуренцията се фокусира върху определени пазари, например потребителски кредити, и върху страни като Чехия, Словакия и Румъния, което увеличава натиска върху кредиторите.
„Банките се опитват да опростят и извадят някои рискови елементи, например оставайки в Русия, но като са много по-селективни, за да намалят разходите по капитала“, казва Дюбер. „От друга страна те трябва да увеличат рентабилността, което е проблем, тъй като повечето конкуренти се фокусират върху същите пазари. Това е труден баланс и не очакваме този натиск да отслабне през следващите няколко години“.
Анализаторите на Raiffeisen виждат ръст на кредитирането в региона с 7,5% годишно в местна валута до 2021 г., като най-много за това ще допринесат Русия, Полша, Чехия и Румъния. Това е с около 2 процентни пункта по-малко спрямо предишната година, сочи проучването. Изразен в евро средният годишен растеж ще бъде 4,1%, предвиждат анализаторите.