Турските акции записаха през май най-големия си спад от две години насам, след като политическата криза в страната и оставката на премиера Ахмет Давутоглу доведоха до разпродажби на активи, съобщи Bloomberg.
Индексът Borsa Istanbul 100 се понижи с 8,1% този месец, което е най-резкият спад от януари 2014 г.
Стъпките на президента Реджеп Ердоган за затягане на хватката му около властта изтриха 24 милиарда долара от турския фондов пазар и превърнаха турските облигации в най-зле представящите на развиващите се пазари. Освен това турската лира се обезцени с 5,3 на сто.
Наследникът на Давутоглу Бинали Йълдъръм изрази подкрепа за намеренията на Ердоган да централизира властта в президентската институция.
Турските фондови пазари са напът да запишат най-големия отлив на капитали от ноември, когато Русия наложи санкции над страната заради сваления самолет и когато Партията на справедливостта и развитието спечели изборите.
„Бих купил акции, ако има нормализиране в отношенията между Русия и Турция и бих купил дори повече, ако се сложи край на продължителния цикъл на избори и референдуми“, казва Майкъл Данечи от Duet Asset Management в Лондон.
Турските акции са обект на натиск и заради по-широките разпродажби на рискови активи през май, провокирани от повишените шансове Федералният резерв на САЩ да затегне паричната политика през лятото.
Акциите на банките Turkiye Garanti Bankasi и Turkiye Halk Bankasi поевтиняха съответно с 11% и 17% през май. Чуждестранните инвеститори са изтеглили капитали от акции на стойност 645 милиона долара от 1 до 20 май.
Лирата преживя най-големия си месечен срив от декември 2013 г. Към 17:00 часа българско време валутата поевтинява спрямо долара с 0,30% и един долар се обменя за 2,9454 лири.
Доходността по 10-годишните държавни облигации се повиши със 75 базисни пункта до над 9,98%.