Международният валутен фонд (МВФ) даде предварително одобрение за изплащането на следващия транш от спасителния заем за страната, съобщава Wall Street Journal. За да си осигури изплащането на средствата, новото правителство в Киев обеща да предприеме мерки за борба с корупцията и да затегне бюджета, посочва изданието.
Траншът беше “замразен” през миналата година заради критиките към нежеланието на властите в страната да осъществят важни бюджетни и пенсионни реформи.
Споразумението проправя пътя за официално одобрение на транша в размер на 1,7 млрд. долара от борда на МВФ. Средствата са необходими на Украйна, за да остане в състояние на платежоспособност. Първо обаче правителството трябва да докаже, че ще изпълни обещаните реформи.
"Неотклонното осъществяване на структурни и институционални реформи сега е много важно, за да се превърне възстановяването в силен и устойчив растеж", коментира Рон ван Руден, ръководител на мисията на Фонда за Украйна.
Предвижда се отлагане на изплащането на средствата за два месеца. Това ще е нещо като изпитателен срок за властите в Украйна, обясни още ван Руден. По думите му украинското правителство “трябва да покаже непоколебима решителност в борбата срещу корупцията като лакмус за способността на правителството да запази широката вътрешна и международна подкрепа за своите политики”.
Изданието припомня, че през април се осъществиха серия промени в кабинета на Украйна, които поне засега решиха политическата безизходица, в която изпадна страната заради сринатия рейтинг на бившия премиер Арсений Яценюк и разрива в отношенията му с президента Петро Порошенко. Постът на Яценюк беше поет от Володимир Гройсман, който обеща да продължи с реформите, за да си осигури необходимото за страната му финансиране от Запада.
Изпитателният срок за Украйна обаче подчертава предпазливостта на Запада и недоверието към намеренията на Киев да ускори реформите.
Ройтерс припомня, че през миналата седмица мисия на МВФ беше в Киев, за да оцени напредъка с реформите и състоянието на икономиката. Ван Руден признава, че има известен напредък, но подчертава, че правителството трябва да подобри прозрачността и върховенството на закона.