През първите два месеца от годината Македония отбелязва спад в преките чуждестранни инвестиции, а като главен виновник компетентните институции и експертите сочат голямата политическа криза в страната и нейната дълготрайност, пише в. "Утрински весник".
По данни на централната банка през януари и февруари в страната са влезли 34,2 милиона евро от преки чуждестранни инвестиции, което е с 11,1 милиона евро, или с 25 процента по-малко в сравнение с миналата година.
Икономическите експерти смятат, че продължаването на политическата неизвестност е една от ключовите причини, които се отразяват негативно на инвестициите, защото в такива условия чуждестранните инвеститори не мислят да инвестират или да разширяват капацитетите си в Македония.
Като един от факторите за свиване на инвестициите се споменава и големият брой мигранти в региона, което прави балканските страни непривлекателни за инвестиции.
Някои от чуждестранните инвеститори, които имат фабрики в Македония, през последните месеци са намалили броя на работниците, обяснявайки това с "обективни причини".
Вестникът отбелязва, че през миналата година в страната са влезли 157 милиона евро преки чуждестранни инвестиции, а през 2014 г. - 205 милиона, още повече са били те през 2013 г. - 252 милиона евро, а рекордна е била 2007 г. с 506 милиона евро.
През последните три години е намаляло и участието на преките чуждестранни инвестиции в брутния вътрешен продукт. По данни на централната банка през 2013 г. то е било 2,8 процента, а през 2015 г. - 1,9 процента.
(БТА)