fallback

Как Кремъл заобикаля санкциите около продажбата на Роснефт

Петролният гигант е обект на санкции от страна на САЩ и ЕС, но наказателните мерки не забраняват дялови инвестиции, посочва Bloomberg

17:30 | 13.04.16 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Русия е назначила водеща американска адвокатска кантора, която да консултира властите как да проведат продажбата на акции на "Роснефт" на стойност около 7,5 милиарда долара. За това съобщи Bloomberg, позовавайки се на двама души, запознати със ситуацията.

Петролният гигант е обект на санкции от страна на САЩ и ЕС, но наказателните мерки не забраняват дялови инвестиции. И все пак властите в САЩ и Европа не гледат с добро око на участия на западни банки в руски сделки. Именно предупрежденията, че посредничество в подобни транзакции е рисково за имиджа, засега блокират планираното емитиране на руски еврооблигации.

Руските власти работят с адвокатите от White & Case с централа в Ню Йорк, които също така имат дългогодишно присъствие в Москва, за да избегнат проблемите, свързани със санкциите, казва един от източниците на Bloomberg, пожелал анонимност. „Конултирайки Роснефт, White & Case не нарушава санкциите, но ще е трудно да постигнат успех с продажба на акциите“, казва Гари Хуфбауер от института за международна икономика „Питърсън“ във Вашингтон. Той не очаква някоя голяма западна банка да поеме риска и да посредничи при продажбата на дела в "Роснефт". 

Освен там Москва се надява да продаде голям дял в "Башнефт" още тази година, за да стабилизира публичните финанси след срива в цените на петрола през последните две години. Свиващото се финансиране и най-дългата рецесия от 15 години правят необходимостта от запълване на държавната хазна още по-спешна. Руското правителство заяви, че търси инвестиционна банка, която да управляват приватизацията в Роснефт.

Руското правителство държи 69,5-процентов дял в Роснефт чрез холдинговата компания Роснефтгаз. Кремъл планира да продаде малко под 20-процентов дял за поне 500 милиарда рубли (около 7,5 милиарда долара). Главният изпълнителен директор на Роснефт Игор Сечин е също обект на международни санкции.

„Американските санкции не забраняват на лица от САЩ, включително адвокатски кантори, да предоставят юридически консултации на руското правителство“, пише в изявление на Министерството на финансите на САЩ. „Не сме санкционирали правителството на Русия. Все пак бихме отбелязали, че остава незаконно американски лица да посредничат при транзакции, в които американски лица не може да участват директно“, пише още в текста.

Говорителите на Роснефт Михаил Леонтиев на White & Case Андрю Нюшам са отказали коментар. Говорителката на Министерството на икономиката Елена Лашкина припомни думите на министъра Алексей Улюкаев, който неотдавна обяви решението да се наеме юридическа фирма, която да консултира правителството за продажбата на дял от Роснефт, без обаче да назове конкретно име на компания. Лашкина е отказала допълнителен коментар.

Икономическият съветник в Кремъл Андрей Белусов заяви през февруари, че най-добрата възможност би била делът от Роснефт да се продаде стратегически инвеститор. Наталия Орлова, главен икономист в Alfa Bank, e съгласна. „Наистина не вярвам във възможност за пазарно базирана приватизация“, казва тя. „Най-вероятният сценарий е продажба на вътрешни инвеститори заради санкциите и тъй като външни инвеститори биха платили по-скоро ниска цена“, казва Орлова.

Bloomberg посочва, че като цяло все повече руски санкционирани компании, включително двете най-големи банки Сбербанк и ВТБ, търсят услугите на американски юридически фирми и лобистки организации, за да избегнат санкциите. White & Case представлява руското правителство в делото в Хага, спечелено от бившите собственици на петролния гигант ЮКОС. Кремъл обжалва решението, според което трябва да изплати 50 млрд. долара обезщетение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:54 | 13.09.22 г.
fallback