Чешкият министър-председател Бохуслав Соботка предлага да бъде създадена „резервна гранична система" по линията България-Македония, която да предпазва шенгенските страни от проникването на нелегални мигранти от Близкия изток и Северна Африка, предаде ТАСС.
Според Соботка е необходимо засилване на охраната на шенгенските граници и да бъде създадена единна европейска гранична и брегова охрана. "Но тъй като засега нищо такова не действа, трябва по линията България-Македония да се създаде резервна гранична система", каза той. Според него ЕС трябва да изпрати там техническо оборудване, което да позволи регулиране на мигрантския поток, след като той не може да бъде регулиран в Турция или в Гърция.
Същевременно чешкият премиер призна, че ключът за решаването на мигрантската криза е в успешния изход на мирните преговори за прекратяването на гражданската война в Сирия. По думите на Бохуслав Соботка тогава мотивацията на мигрантите да тръгват към Европа би намаляла "близо наполовина".
Междувременно група мигранти, чиято молба за убежище е сметната за неоснователна и подлежат на депортиране в Русия, откъдето са влезли в Норвегия, отказват да бъдат екстрадирани, предаде AFP, цитирана от БТА. Норвежката полиция съобщи, че планира да върне близо 5500 души, влезли от Русия с велосипеди през граничния пункт Стурскуг (в най-северната част на Норвегия), който е затворен за пешеходци. Норвегия смята Русия за безопасна страна, така че хора, идващи от нейна територия, нямат право на убежище. Норвежката телевизия NRK съобщи, че близо 50 души, които подлежат на депортация, за избягали от център за подслоняване на бежанци. Съобщава се също за мигранти, обявили гладна стачка и други, които отказват да се качат на автобуси до Русия въпреки минусовите температури. Миналата година Норвегия върна 371 души - главно афганистанци, сирийци, непалци и пакистанци, влезли в страната през Стурскуг.