IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как сривът на петрола открадна Коледата на Русия

През 10-дневната празнична почивка петролът се срина до 12-годишен минимум до около 32 долара за барел

13:59 | 12.01.16 г. 40
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Сривът на цените на петрола до 12-годишен минимум по време на празниците около руската Коледа и Нова година означава, че страната започна новата седмица с поставени под риск икономическо възстановяване, коментира Ройтерс.

Капиталовите и валутните сътресения в Китай, които преминаха и през световните пазари по време на 10-дневната празнична почивка в Русия, свали фючърсите на суровия петрол до около 32 долара от 45 долара в началото на септември и все повече се приближават до цената от 20 долара, прогнозирана от Goldman Sachs.

Сривът на суровия петрол от 100 долара на барел от средата на 2014 г. вече удари сериозно Русия, която разчита на енергията за около половината от бюджетните си приходи и 40% от износа. Последният спад засилва проблемите пред президента Владимир Путин преди изборите през 2018 г.

Заради ограничената местна търговия по празниците рублата отчете понижение от само 2% през миналата година, но курсът от 75 рубли за долар не е далеч от рекордно ниското ниво от 80,1 от преди 13 месеца.

Тогава Русия защити валутата си като повиши лихвените проценти с 500 базисни пункта в рамките на един ден. Остър спад на рублата през следващите седмици може да наложи предприемането на същите действия.

Инфлацията ще се вдигне, а рецесията, която според правителството ще приключи тази година, вероятно ще се разшири.

При най-лошия сценарий, при който петролът остава на ниво около или под 30 долара за барел, хазната на Русия ще се изпразни за малко над година въпреки десетилетието на силни петролни печалби.

За Путин сумата от над 100 млрд. долара, която Русия има в два фонда е „най-добрата застрахователна полица за насочване на изборите“, казва Кристофър Гранвил, управляващ директор в инвестиционната консултантска компания Trusted Sources.

Гранвил отбелязва, че планираният бюджетен дефицит за тази година от 3% от годишното икономическо производство зависи от цена на петрола от 50 долара на барел, дупка, която правителството се надяваше да запълни чрез заеми и използване на националния фонд с резерви.

Цена на петрола от 30 долара ще увели дефицита до 5% или дори повече, казва Гранвил. Ако това се случи, може да се наложи Путин да раздразни избирателите с увеличаване на данъците и свирепи съкращения на разходите, които ще хвърлят икономиката в още по-дълбока рецесия.

А може би дори ще се наложи да се възползва още по-сериозно от бързо стопяващите се спестявания.

Заеми от международните пазари на облигации или приватизация са също възможни опции, но нито една от тях не е достатъчно привлекателна с оглед изключително ниските цени на акциите и високите разходи за заеми.

Интересът на инвеститорите към Русия е помрачен и от продължаващите санкции на Запада, наложени заради действията на страната в Украйна, въпреки че санкциите не спират пряко Русия от взимане на заеми.

Двата държавни фонда вече се изчерпват. В началото на декември те са съдържали 130 млрд. долара, което е доста под пика от средата на 2014 г. от около 180 млрд. долара. Правителството трябва да намери и един трлн. рубли, или 1,2% от БВП, за да предостави обещаната спасителна помощ за държавната Банка за развитие (Vnesheconombank).

„Държавните спестовни буфери в момента възлизат на около 6,5% от БВП и именно затова се твърди, че те ще свършат парите до средата на следващата година, освен ако цените на петрола не се вдигнат“, казва Гранвил, който е коригирал капиталовата стойност на фондовете, за да отразяват извънбюджетните задължения.

„Но за да оцелеят буферите до изборите, ще са нужни смислени съкращения на разходите в момента. Отчайващите времена изискват отчайващи мерки“.

Много руснаци ще се завърнат обратно на работа след празниците, само за да осъзнаят, че животът им ще стане още по-труден.

Заплатите на държавните служители ще бъдат замразени за трета година, а пенсиите ще се увеличат с по-малко заради инфлацията. Чуждите стоки и почивките ще станат дори по-скъпи.

Ударът върху стандарта на живот сочи някои паралели с предишната финансова криза на Русия от 1998 г., когато правителството обяви дефолт и рублата изгуби три четвърти от стойността си.

„Усещането е сякаш 1998 г. се повтаря. Стойността на заплатата ми в долари е намаляла наполовина, а в момента печеля по-малко отколкото през 1997 г.“, казва журналист към вестник в Москва, пожелал анонимност.

Инвеститорите, които напуснаха Русия, след като рублата се срина, постепенно се завръщат, окуражени от двуцифрената възвращаемост по облигациите миналата година, лекото затопляне на отношения със Запада и признаците, че икономиката е преминала най-лошото.

Очакванията, че лихвените проценти ще се понижат още след намаляването от 600 базисни пункта през 2015 г., позволи на правителството да прогнозира икономически растеж от 0,7% и 1,9% съответно през тази и следващата година.

Тези прогнози са застрашени, ако петролът не се възстанови, признава Дейвид Хаунър, ръководител в Bank of America Merrill Lynch, който има биче отношение към руските облигации.

„Докато петролът продължава да поевтинява, Русия ще продължава да затъва“, казва Хаунър. „Наистина трябва да признаем, че ако настане хаос на пазара, всичко може да се промени много бързо, а ледът в момента става все по-тънък“.

Хаунър обаче остава положително настроен към руските облигации, отбелязвайки, че Bank of America очаква цената на суровия петрол да се върне до 50 долара за барел по-късно през 2016 г.

Петролните пазари обаче се подготвят дори за по-големи спадове, отчасти заради опасенията, че китайската икономика е в по-лоша форма отколкото изглежда.

Инвеститорите са започнали да придобиват пут-опции, които им позволяват да продават фючърси на Брента на цена от 25 долара, отразявайки очакванията за спадове под тази цена. Руският сорт петрол Уралс обикновено се търгува с 2-3 долара под цената на Брента.

Стратегът на UBS Маник Нарейн е един от много анализатори, които преразглеждат прогнозите си за Русия. Според него по-късно тази година цената на рублата ще достигне средно до 75 долара за 2016 г.

Колкото повече поевтинява петролът, толкова по-трудно е да се предвидят резултатите за рублата и икономиката, казва той.

„Големият ръст е за нелинейни валутни движения, тъй като поевтиняването на петрола от 30 до 20 долара ще провокира много различна реакция на рублата с ход от 40-30 долара“, казва Нарейн, позовавайки се на вероятен панически ефект сред гражданите и бизнесите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:25 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 11 rate down comment 4
Ivan.r
преди 8 години
Извинявам се за пълната си некомпетентност, русия добива сорт Уралс който е по-тежък и се продава с отбив под европейският бенчмарк Брент (отбивът е близо 2 долара). Съответно коригирам на 2350 рубли за барел
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 18 rate down comment 9
Ivan.r
преди 8 години
Цена на барел $32 USD:RUB 76 По 2432 рубли на барел, пиши ги 2500. Ще остискат ли на тия нива при тия планирани разходи? Не, съкращават бюджети. Какво мисли гуверньорката на руската центарлна банка? Петрол под 30 долара е безизходица. Гради комунузъм другаде
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 12 rate down comment 17
Атанасио
преди 8 години
Целта на САЩ е да фалират Русия и да сменят Путин чрез ниска цена на петрола но ще водим кой първо ще има проблем защото заемите на фирмите добиващи шистов газ са огромни и ако фалират ще повлекат банките и т.н. За Саудитска Арабия се видя ,че завършиха с 18% бюдж,дефицит КОЙ ЩЕ ФАЛИРА ПЪРВИ ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 12 rate down comment 20
markoci
преди 8 години
Статията е на принципа гладна кокошка просо сънува. Поредната порция с глупости за фалит на Русия. ми нъли щеше да фалира при петрол 80 долара , после шеше при петрол 50 долара , сега ша я чакаме при петрол 30 долара ...пък Рубллата за 2015 поевтиняла само 2 % и според някои анализатори е подценена в момента значително даже Нещо словесните им интервенции на Ройтерс , Блумбърг и прочие еврейчета не вървят .......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 21 rate down comment 13
redcretin
преди 8 години
Това е и причината за жалкия плач на Пу-тя пред медиите хахахаха!Да, Рашастан закъсня. Ама по-добре късно да го обесят пред Кремъл, отколкото никога.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 26 rate down comment 9
Jimmy
преди 8 години
Така се случва като държавата е държава-бензиностанция и се крепи единствено на износа на природни ресурси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 15 rate down comment 19
крас
преди 8 години
Усещането е сякаш 1998 г. се повтаря."ВСЯКО ПОВТОРЕНИЕ НА ИСТОРИЯТА СЕ ПРЕВРЪЩА ВЪВ ФАРС!Златото поевтиня. Петрола също!Само долара поскъпва?! ТАКА ЛИ?ВМЕСТО ДА ОПЛАКВАТЕ РАШКИТЕ Е ПО ДОБРЕ ДА ВИДИТЕ КАКВО СЕ СЛУЧИ НА БОРСИТЕ В РАЗВИТИЯ ЗАПАД И КАК В РЕЗУЛТАТ НА РАЗПРОДАЖБИ НА ОБЛИГАЦИИ САМО ЗА ТРИ ДНИ БЯХА ЗАЛИЧЕНИ АКТИВИ ЗА 2,5 ТРИЛЬОНА ДОЛАРА !!ШИСТОВИЯ БАЛОН ГРЪМНА ГОСПОДА!!"Ощастливените" облигационери обхванати от ужаса на ниските цени на горивата се освобождаваха от ОПАКОВАНИТЕ С КРЕДИТЕН РЕЙТИНГ "ААА" ТОКСИЧНИ ШИСТОВИ ОБЛИГАЦИИ РАЗПРОДАВАЙКИ ГИ КАТО НИКУМУ НЕНУЖНИ ХАРТИЙКИ!!ЗАЩО НЕ ПИШИТЕ ЗА ТОВА, ЧЕ СЛУЧВАЩОТО СЕ В МОМЕНТА НА ВАШИТЕ БОРСИ ПОВТАРЯ ФИНАНСОВИЯ КОЛАПС ОТ 1929 ГОДИНА!КАЖЕТЕ ЗАЩО ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ФОНДОВЕ ЗАТВАРЯТ ПАНИЧЕСКИ!Как да го кажете като ще вдигнете вълна ЦУНАМИ която ще помете вашата секюритизирана финансова система!!ВСЪШНОСТ ТЯ ВЕЧЕ Е ГРЪМНАЛА!СТРОИТЕЛНИЯ БАЛОН ОТ 2008 Е НИЩО В СРЪВНЕНИЕ С ШИСОВИЯ В КОЙТО БЯХА НАЛЕТИ НАД 3 ТРИЛ. $ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 25 rate down comment 4
dartaka
преди 8 години
...... по-късно тази година цената на рублата ще достигне средно до 75 долара за 2016 г.Статията е написана днес в 13,59 . В момента сме 16,10 и курса на рублата е вече 76,10 за долар. Прогнозите се сбъднаха доста бързо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 16 rate down comment 6
MZ/X
преди 8 години
Кой ти е казал, че не се занимават с ВЕИ? Потърси в Гугъл заглавието:Най-големият соларен парк в света заработи в Саудитска Арабия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 11
so what
преди 8 години
тези, които споменаваш не ме плашат.опасявам се от другите, многобройните скакалци, които сега са на издръжка у техните държави.п.с.забелязвам тук се навърта минусов ***, само седи и цъка минуси, без реплики, без размисъл
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още