fallback

Властите в Полша затягат контрола над обществените медии

Полският парламент одобри в петък спорен закон, по силата на който директорите на обществените медии ще се назначават пряко от правителството

22:30 | 30.12.15 г. 12

Полският парламент, доминиран от управляващата консервативна партия "Право и справедливост", одобри тази вечер спорен закон за пряко назначаване на директорите на обществените медии от правителството, предаде AFP.

Текстът бе обсъден набързо от долната камара на парламента, която го подкрепи с 232 гласа "за" при 152 "против" и 14 въздържали се въпреки критиките на опозицията, Европейската комисия и неправителствени организации.

За да влезе законът в сила, той трябва да бъде одобрен и от Сената и подписан от президента Анджей Дуда. Очаква се това да е формалност, тъй като управляващите имат мнозинство и в горната камара на полския парламент, а Дуда бе избран за президент през май като кандидат на консервативната партия. 

Новият закон бе внесен в Сейма в понеделник вечерта и гласуван в най-кратки срокове. Съгласно нормативния акт мандатът на настоящите членове на управителните и надзорните съвети на обществените медии изтича незабавно. Според него отсега нататък назначаването и уволняването на ръководители на обществените медии ще е в компетенциите на правителството. Досега това ставаше с конкурс, организиран от Националния съвет за радио и телевизия.

Организации като Европейския съюз за радио и телевизия (ЕСРТ), Асоциацията на европейските журналисти и "Репортери без граници" изразиха възмущение от разпоредбите, "внесени набързо и без всякакви консултации", се посочва на уебсайта на ЕСРТ.

Заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс е поискал от полското правителство информация за законопроекта.

"Ако бъдат приложени, предложените промени ще поставят обществените радио и телевизия под прекия контрол на правителството, което ще даде възможност да се уволняват уважавани журналисти по политически причини и ще доведе до системна редакторска намеса в съдържанието на предаванията в полза на управляващите", подчертава Асоциацията на европейските журналисти.

В понеделник полският президент подписа друг спорен закон - за реформиране на Конституционния съд с цел по-здрав контрол на правителството над тази ключова институция.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:22 | 09.09.22 г.
fallback